Parapiyasasi.net
Global piyasalarda bilanço rüzgarları
Yazar: -26 Nisan 2023
6

ABD Borsaları, açıklanan bilançoların bankacılık krizi kaygılarını yine tırmandırmasıyla Çarşamba gününü kayıpla tamamladı.

Ülkede Tüketici İtimadının Temmuz’dan bu yana en düşük düzeye gerilemesi de kayıplarda tesirli oldu. S&P 500 yüzde 1,58, Nasdaq 100 yüzde 1,89 geriledi. Bu sabah ABD vadeli endeksleri Microsoft ve Alphabet’in güçlü bilançolarının takviyesi ile toparlansa da Çarşamba günü yaşanan kayıpların tesiri Avrupa vadeli endeksleri ile Asya borsalarında görülüyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bir ayın en düşük düzeyinden kapanmaya hazırlanıyor. Hong Kong Hang Seng olumlu ayrışıyor. Demir cevheri fiyatının aralık ayından bu yana birinci sefer 100 doların altına inmesi Çin’den talebin umulduğu kadar canlanmadığı sinyalini verdi ve emtianın üreticisi olan şirketlerin paylarının düşmesine neden oldu.

Salı günü yüzde 0,44 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay.

Teknoloji bilanço dönemi güçlü başladı

Hem Alphabet hem de Microsoft’un finansal tabloları varsayımlardan güçlü geldi ve ABD’deki büyük teknoloji şirketlerinin bilanço dönemi uygun bir başlangıç yapmış oldu.

Google’ın sahibi Alphabet’in birinci üç ayda satışları 58,07 milyar dolar ile ortalama kestirim olan 56,98 milyar doların üzerinde açıklandı. Şirketin bulut ünitesi de birinci defa kara geçti.

Alphabet payı kapanışın akabinde yüzde 6’ya yakın yükseliş kaydetti. Microsoft Corp. da martta sona eren üç aylık devirde karının pay başına 2,45 dolar ve hasılatının da yüzde 7,1 artışla 52,9 milyar dolar olduğunu duyurdu. Bloomberg anketlerinde pay başına kar beklentisi 2,24 dolar, hasılat beklentisi 51 milyar dolar seviyesindeydi.

Microsoft CFO’su Amy Hood’un “Yapay zeka platformu dalgasına liderlik etmeye ve onu desteklemek için yatırımlar yapmaya kararlıyız” açıklamasının akabinde şirketin payları vadeli süreçlerde 302 dolara kadar tırmandı. Paylar günü 275,42 dolardan kapatmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar