• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7432
  % 0,28
 • € EURO
  29,5651
  % 0,42
 • £ POUND
  34,2207
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  3,8003
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,2761
  % -2,57
 • BITCOIN/TL
  744120,477
  % -1,11
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Global piyasalarda Credit Suisse krizi

Global piyasalarda Credit Suisse krizi

Geçen yılın sonlarında Credit Suisse’in en büyük hissedarı haline gelen Saudi National Bank’in İdare Heyeti Lideri Ammar Al Hudari, Çarşamba günü Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, Credit Suisse’deki hisselerini yüzde 10’un çabucak altında bulunan mevcut düzeyinden yükseltmeyeceklerini söyledi.

Al Hudari, Credit Suisse’in likidite muhtaçlığı duyması halinde bankasının ek enjeksiyonlara sıcak bakıp bakmadığının sorulması üzerine, “Regülasyonlar ve yasal nedenler ve bunların dışındaki birçok sebepten ötürü, muhakkak hayır” karşılığını verdi.

Bu açıklamalar sonrası Credit Suisse’in kredi marjları yükseldi, tahvilleri paha kaybetti, borçlanma maliyetleri tırmandı. İsviçre Merkez Bankası (SNB) gereksinim duyması halinde bankaya likidite sağlayacağını duyurdu.

SNB, Credit Suisse’in sermaye ve likidite yükümlülüklerini karşıladığını ve krizin başka bankalara yayılacağına dair bir işaret olmadığını açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı da mevzuyu yakından izlediğini duyurdu ve Bloomberg’e konuşan mevzuya yakın kaynaklara nazaran Fed ile birlikte ABD finans bölümünün Credit Suisse krizinden ne kadar etkilenebileceğini incelemeye başladı.

Sabaha karşı bankadan yapılan açıklamada Credit Suisse’in SNB’den “likiditesini güçlendirmek için” 54 milyar dolar borçlanacağı, yaklaşık 3 milyar franka kadar nakit karşılığında kimi tahvillerini geri alacağı belirtildi.

İsviçre Merkez Bankası’nın Credit Suisse atılımının etkileri

Credit Suisse payı dün bir orta yüzde 31’e kadar düşerken, kapanışta yüzde 24 ekside ve 1,697 frank ile rekor düşük düzeydeydi. Payların günlük süreç hacmi ise 300 milyon ile rekor kırdı.

Satış baskısı başta Avrupa bankaları olmak üzere global bir boyuta ulaştı. Öncesinde Silicon Valley Bank’in dahil olduğu üç ABD bankasının bir hafta içinde iflas ederek kapanmış olması, aslında risk iştahının düşük olduğu piyasalara pek yardımcı olmadı.

BNP, SocGen, ING ve Deutsche Bank üzere büyük Avrupa bankalarının payları dün yüzde 10 ve üzeri düşüşler kaydetti. Euro, dolar karşısında bir orta yüzde 2’den fazla düşerek iki ayın en düşük düzeyine indi. Avrupa’daki çöp düzeyi kurumsal tahvilleri muhtemel bir temerrüde karşı sigortalamanın maliyetini hesaplayan iTraxx Crossover endeksi dün 55 baz puan ile son 3 yıldaki en süratli günlük yükselişini kaydetti ve aralıktan bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

ABD bankalarını izleyen KBW banka endeksi bir orta yüzde 5 düştü. ABD 2 yıllık tahvil getirileri 54 baz puana varan düşüşle eylülden bu yana en düşük düzeyleri test etti.

Kriz yatırımcıları inançlı limanlara yöneltirken, altın kıymet kazandı, bakır iki ayın en düşük düzeyine indi.

Credit Suisse’in sabaha karşı yaptığı açıklama sonrası sabah saatleri prestijiyle Euro Stoxx 50 vadeli endeksi yüzde 2,3’e kadar yükselirken, Asya’daki banka payları kayıplarını sildi.

ABD vadeli endeksleri artıda, euro paha kazanıyor.

YORUMLAR YAZ