Parapiyasasi.net
Global piyasalarda dikkatler ABD enflasyonunda
Yazar: -10 Mayıs 2023
3

Fed’in faiz artırım döngüsünün sona ermiş olabileceği lakin iktisadın de resesyona girebileceği beklentileri ile son devirde dar bantta süreç gören ABD Borsaları Salı günü düşüş kaydetti. S&P 500 yüzde 0,46, Nasdaq 100 yüzde 0,68 düşüşle süreç gördü.

Bu sabah ABD vadeli endeksleri, açıklanacak enflasyon bilgileri öncesi hafif artıda. Asya’da ise endeksler teknoloji payları öncülüğünde kıymet kaybediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi iki haftadan uzun müddettir en yüksek günlük düşüşünü yaşamaya hazırlanıyor.

ABD 2 yıllık tahvil getirisi aralıksız 4 gündür yükseliyor. Bloomberg Dolar Endeksi Salı günü yüzde 0,14 yükseldikten sonra bu sabah yatay.

ABD’de Nisan ayı için yıllık yüzde 5’lik enflasyon beklentisi

ABD’de Nisan ayı tüketici enflasyonu bilgileri Türkiye saatiyle 15:30’da açıklanacak. Bloomberg anketindeki medyan iddialara nazaran tüketici fiyat endeksinde aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 5 artış açıklanması bekleniyor. TÜFE Mart ayında aylık yüzde 0,1 artış kaydetmişti.

Bloomberg Ekonomisti Tom Orlik’e nazaran son faiz artışından günler sonra bugün açıklanacak data, Fed faizlerinin kâfi seviyede kısıtlayıcı olup olmadığı konusunda çok fazla ipucu vermeyecek.

Orlik, bununla birlikte artan sakinlik kaygıları ve Mayıs ayında düşen petrol fiyatları ile birlikte, bir sonraki Fed toplantısının birinci gününde açıklanacak olan bir sonraki datalarda, manşet enflasyonun daha ölçülü çıkabileceğini öngördü.

Goldman Sachs Ortağı John Flood ise TÜFE’de yıllık bazda yüzde 5’in altında bir artış açıklanması halinde S&P 500’ün yüzde 0,5 artabileceğini, yüzde 5,9’un üzerinde bir artışın endeksi yüzde 2 aşağı çekebileceğini iddia etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar