Parapiyasasi.net
Global piyasalarda gevşeme umudu
Yazar: -11 Mayıs 2023
4

ABD’de açıklanan çekirdek enflasyon verisi ölçülü artarken, Çin’de açıklanan datalar de fiyat artışlarının iki yılın en düşük düzeyine indiğini gösterdi. Dünyanın en büyük iki iktisadından gelen bu bilgiler de piyasalarda mali gevşeme umutlarını beraberinde getirdi.

Çarşamba günü ABD’de S&P 500 endeksi yüzde 0,45, Nasdaq 100 endeksi de yüzde 1,11 artış kaydetti. Nasdaq 100 ağustos ayından bu yana en yüksek düzeyden kapandı. Birinci süreçlerde ABD vadeli endeksleri yükselmeye devam ediyor.

Asya’da piyasalardaki görünüm daha dalgalı ve karışık. Çin CSI 300 ve Japon Nikkei hudutlu artıda. Hong Kong Hang Seng ise olumsuz ayrışıyor. Japon yeni bu sabah kıymet kazanırken, Nikkei 225 payları üzerinde de baskı oluşturdu.

ABD enflasyon verisinin akabinde yüzde 0,26 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay. ABD 2 yıllık tahvil getirisi de Çarşamba günü 11 baz puan düştükten sonra bu sabah hudutlu biçimde yükseldi.

Çin’de enflasyon sürat kesti

Çin’de tüketici enflasyonu Nisan ayında iki yılın en düşük düzeyine inerken, üretici fiyatlarındaki düşüş derinleşti.

Tüketici fiyat endeksi bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 0,1 ile yüzde 0,3 düzeyindeki beklentinin ve yüzde 0,7 düzeyindeki Mart verisinin altında arttı. Besin ve güç fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE’deki artış ise yüzde 0,7 ile değişmedi.

Ülkede üretici fiyatları emtia maliyetlerinin gerilemesiyle yıllık bazda yüzde 3,6 düştü. Üretici fiyat endeksi Mart’ta yüzde 2,5 gerilemişti. Bloomberg anketinde Nisan ayı beklentisi ise yüzde 3,3’lük bir düşüşe işaret ediyordu.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Kıdemli Çin Stratejisti Xing Zhaopeng, “Mevcut talebin pandemi öncesi düzeyleri ile ortasında hala büyük bir fark var. İç talebin yakın vadede kayda paha bir formda artabileceğini düşünmüyoruz” dedi. Xing, talepteki toparlanmanın 3-5 yıl süreceğini öngördü. Jones Lang LaSalle Inc Çin başekonomisti Bruce Pang ise ülkenin dezenflasyon sürecinde olduğuna, deflasyon sürecinde olmadığına işaret ederek, Çin Merkez Bankası’ndan birinci etapta bir gevşeme adımı beklemediğini belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar