Parapiyasasi.net
Global piyasalarda istikamet arayışı
Yazar: -10 Şubat 2023
10

ABD’de enflasyonun düşüş eğilimine girmesi piyasaları sonlu da olsa rahatlatırken, iş gücü piyasalarındaki güçlü seyir fiyatlamaları zorlaştırmaya devam ediyor.

Dün ABD’de gerçekleştirilen 30 yıllık tahvil satışında beklenen ilginin olmaması tahvil piyasalarında satış baskısını artırırken, kelam konusu seyir hisse piyasalarına da sıçradı.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, dünkü açıklamalarında Fed’in enflasyonla uğraş yolunda ilerlemesi gerektiğini belirtti. Barkin, enflasyonun tepe yaptığını fakat yüksek kalmaya devam ettiğini, enflasyon denetim altına alınana kadar “gidecek çok yolları” olduğunu aktardı.

Öte yandan, ülkede birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 4 Şubat ile biten haftada 196 bine yükselerek beklentilerin üzerinde artış kaydetti.

Analistler, ABD’de işsizlik maaşı müracaatlarının 6 hafta sonra birinci kere artış kaydettiğini lakin sıkı iş gücü piyasası şartlarıyla uyumlu bir düzeyde kalmaya devam ettiğini belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda 25 baz puanlık faiz artışlarına martta kesin gözüyle bakılırken, mayısta yüzde 71 düzeyine çıktı. Bununla birlikte, haziranda 25 baz puanlık faiz artış ihtimalinin yüzde 35’lere yükselmesi ise piyasalarda risk algısının daha da güçlenmesine neden oldu.

Analistler, Fed’in kesin faiz oranını nerede belirleyeceğine ait belirsizliklerin görece riskli varlıkların istikamet bulmasını zorlaştırdığını kaydederek, Fed yetkililerinin kelamla yönlendirmeleri ve datalardan gelecek sinyallerin yatırımcılar tarafından yakından takip edildiğini söyledi.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,88, Nasdaq endeksi yüzde 1,02 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,73 paha kaybetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne de düşüşle başladı.

Avrupa tarafında dün merkez bankası yetkililerinin açıklamaları hisse piyasalarını desteklerken, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey İngiltere’de enflasyonun düşüşünün hızlanacağını söyledi.

Bailey, iş gücü piyasasının zayıflama işaretleri gösterdiğini aktararak, bu durumun siyaset alanı alanı konusunda ilerleyen periyotta ellerini rahatlatacağını söz etti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Joachim Nagel ise bankanının yüzde 2 amacına ulaşana kadar şahin siyasetlerini kararlılıkla sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

Bailey’in açıklamalarıyla İngiltere’de FTSE 100 endeksi gün içinde 7.949 puanla tarihi tepesini görürken, kapanış rekorunu da 7.911 puana taşıdı. Almanya, Fransa ve İtalya’da da endeksler yaklaşık son bir yılın tepesinde yer alıyor.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,33, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,72 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,26 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,96 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne yüzde 1’e yakın düşüşle başladı.

Asya borsalarında bugün karışık bir seyir izlenirken, bölgede açıklanan bilgiler de kelam konusu seyirde tesirli oluyor.

Buna nazaran Japonya’da Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) ocakta yıllık artışı yüzde 9,5’e yavaşlarken, analistler, bu durumun Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) ultra güvercin siyasetleri için bankaya alan açabileceğini söyledi.

Çin’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ocakta aylık yüzde 0,8 yıllık ise yüzde 2,1 artışlar beklentiler düzeyinde gerçekleşti.

Analistler, Çin’de iktisadın tekrar açılmasıyla birlikte ekonomik aktivitenin hızlandığını belirterek, Memleketler arası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch ve kıymetli bankalardan Barclays üzere kurumların Çin’in ekonomik büyümesine yönelik kestirimlerini üst istikametli revize ettiklerini kaydetti.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 yükselirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,7 ve Güney Kore’de Kospi endeksi 0,7 geriledi

Yurt içinde, dün, yatay seyirle 18,8297’den kapanan dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,8350’den süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretimi ve işsizlik oranı, yurt dışında ise İngiltere’de büyüme ve ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi bilgilerinin takip edileceğini söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 İngiltere, aralık ayı sanayi üretimi ve dış ticaret dengesi

10.00 İngiltere, 4. çeyrek GSYH

10.00 Türkiye, aralık ayı sanayi üretimi ve işsizlik oranı

18.00 ABD, şubat ayı Michigan Üniversitesi tüketici itimat endeksi

22.00 ABD, aralık ayı Hazine bütçe dengesi

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar