Parapiyasasi.net
Global piyasalarda Powell fırtınası
Yazar: -08 Mart 2023
8

Fed Lideri Jerome Powell’ın şahin açıklamalarının akabinde tahvil yatırımcıları mart ayında 25 baz puan yerine 50 baz puanlık bir faiz artışına gidilmesi istikametindeki fiyatlamalarını artırırken, para piyasaları da birinci sefer Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) temmuz ayına kadar 150 baz puan sıkılaştırma gerçekleştireceğini fiyatladı.

Fed’in faiz siyasetine en hassas ABD 2 yıllık tahvil getirisi yüzde 5’i aşarak 2007’den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı ve böylelikle 1981’den bu yana birinci defa 10 yıllık tahvil getirisi ile farkını 1 yüzde puanın üzerine taşımış oldu.

Salı günü yüzde 1 yükseliş kaydeden Bloomberg Dolar Endeksi tırmanışını sürdürüyor. Emtia fiyatları da Powell’ın açıklamalarından etkilendi. Brent ve WTI ham petrolün varil fiyatı vadeli süreçlerde Salı günü sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 3,6 ile ocak ayından bu yana en sert günlük düşüşlerini kaydetti.

Wall Street endeksleri sert düştü. S&P 500 yüzde 1,53, Nasdaq 100 yüzde 1,22 kayıpla günü tamamladı. Bu sabah vadeli süreçlerde negatif görünüm korunuyor. Asya’da endeksler Japon Nikkei 225 dışında ekside.

“Gerekirse daha fazla, daha hızlı”

Fed Lideri Jerome Powell, Fed’in ekonomik bilgilerin gerektirmesi durumunda faiz artırım suratını yükseltmeye ve faizi daha evvel düşünülenden daha yüksek bir düzeye çıkarmaya hazır olduğunu söyledi.

Salı günü ABD Senatosu Bankacılık Komitesi konuşması öncesi sözleri yayımlanan Powell “Enflasyonun son aylarda yumuşamasına karşın yüzde 2 maksadına ulaşmak için uzun ve engebeli bir yolu kat etmek gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Powell, “Son ekonomik datalar beklenenden güçlü geldi. Bu da kesin faizin büyük ihtimal daha evvel düşünülenden daha yüksek bir düzeyde gerçekleşmesine işaret ediyor. Şayet dataların bütünü daha süratli faiz artışını gerektirirse bunu gerçekleştirmeye hazırız” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar