• YARIM ALTIN
  5.688,00
  % 0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7363
  % 0,06
 • € EURO
  29,4040
  % -0,13
 • £ POUND
  34,0769
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  3,8006
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,2768
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  738616,132
  % -2,80
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Global piyasalarda temkinli fiyatlamalar

Global piyasalarda temkinli fiyatlamalar

Küresel piyasalar, büyük merkez bankalarında sıkı para siyasetleri gölgesinde bankacılık sisteminde yeni problemler ortaya çıkıp çıkmayacağı telaşıyla yeni bir haftaya başlıyor.

ABD’nin resesyona girme ihtimali ile bunun faizler için ne manaya geleceğini pahalandıran yatırımcılar bir yandan da komşusu Belarus’a taktik nükleer silah yerleştireceğini açıklayan Rusya eksenindeki jeopolitik gelişmeleri izliyor.

Geçen haftanın tamamında S&P 500 yüzde 1,4, Nasdaq 100 yüzde 2 yükseliş kaydetmişti. Yeni haftanın birinci süreç gününde bu iki endeks vadeli süreçlerde sırasıyla yüzde 0,50 ve yüzde 0,4 artıda. Euro Stoxx 50 endeksi de vadeli süreçlerde yüzde 1 artıda.

Asya’da endeksler ise karışık. Geçen haftanın tamamında yüzde 1,3 yükselen MSCI Asya Pasifik Endeksi bu sabah olumlu ve negatif bölgede gidip geldikten sonra yataya döndü.

Bloomberg Dolar Endeksi geçen hafta yüzde 0,8 düşüş kaydetti ve kayıplarını aralıksız ikinci haftaya taşıdı. Endeks bu sabah yüzde 0,1 ekside.

Putin’den Belarus’a nükleer silah

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkesinin Belarus’a taktik nükleer silahlar konuşlandırmaya hazırlandığını açıkladı.

Putin cumartesi günü devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Moskova’nın silahların denetimini Belarus’a devretmediğini ve atağın nükleer silahların yayılmasını tedbire mutabakatlarını ihlal etmeyeceğini söyledi.

Putin, ABD’nin “taktik nükleer silahlarını müttefik ülkelerin topraklarında uzun müddettir konuşlandırdığını” kelamlarına ekledi. Rusya’nın silahları müttefikinin topraklarına ne vakit göndereceğini belirtmeyen Putin, nükleer savaş başlığı taşıyabilecek 10 uçağın Belarus’ta halihazırda hazırlandığını ve silahlar için depolama tesislerinin 1 Temmuz’a kadar tamamlanacağını söyledi.

Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Adrienne Watson, “Kendi stratejik nükleer duruşumuzu ayarlamak için rastgele bir neden yahut Rusya’nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair rastgele bir işaret görmedik” açıklamasını yaptı.

Watson, “NATO ittifakının toplu savunmasına bağlı kalmaya devam ediyoruz” dedi. Savaş Araştırmaları Enstitüsü nükleer silah kullanımı riskini düşük olarak değerlendirirken, Ukrayna Moskova’nın hareketleri hakkında bir BM Güvenlik Kurulu toplantısı talep etti.

YORUMLAR YAZ