Parapiyasasi.net
Global piyasalarda yapay zeka rüzgarı sürüyor
Yazar: -26 Mayıs 2023
6

Küresel Borsalarda teknoloji payları öncülüğünde yükselişler tesirli oluyor.

Perşembe günü ABD’de S&P 500 yüzde 0,88, Nasdaq 100 yüzde 2,46 yükselişle günü tamamladı. Nvidia Corp.‘un çarşamba günü yapay zekaya yönelik güçlü talep beklentisiye satış kestirimi beklentilerin üzerine çıkarmasının akabinde çip üreten şirketlerin payları aralıksız ikinci günde endeksleri üst taşıdı. Nvidia payı yüzde 24 yükselişle kapandı, şirketin piyasa kıymeti 1 trilyon dolara yaklaştı.

Yapay zeka rallisi, ABD’de Marvell Technology Inc.’in teknolojiden elde ettiği gelirin 2024’te bir yıl öncesine nazaran en az iki kat artacağını kestirim etmesiyle Perşembe günü de devam etti. Bu tesir her ne kadar borç limiti gerilimi ve düzeltme hareketinin de tesiriyle ABD vadeli endekslerinde şimdi hissedilmese de MSCI Asya Pasifik Endeksi aralıksız üç günlük kaybın akabinde teknoloji payları öncülüğünde yükseliyor.

Fed cephesinden iletiler gelmeye devam ediyor

Boston Fed Lideri Susan Collins, ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarını durdurma noktasına gelmiş olabileceğini ya da gelmek üzere olduğunu söyledi.

“Enflasyon hala çok yüksek olsa da, kimi ümit verici ılımlılık işaretleri var” diyen Collins, “Para siyasetinin faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada yahut yakınında olabileceğimize inanıyorum” sözlerini kullandı.

Bununla birlikte Perşembe günü ABD’de yıllıklandırılmış büyümenin bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 1,3 olduğu açıklandı. Revizyon öncesi bu oran ve beklenti de yüzde 1,1 seviyesindeydi. Perşembe günü prestijiyle önümüzdeki iki Fed toplantısı içinde çeyrek puanlık faiz artışı swap fiyatlamalarına büsbütün girdi. Fed temmuz toplantısı ile alakalı swap kontratlarında faiz yüzde 5,34 ile yüzde 5,08 olan mevcut efektif Fed fonlama faizinin 25 puandan fazla üstünde gerçekleşti.

Fed’e ait beklentilerle Bloomberg Dolar Endeksi de dün 7 haftanın en yüksek düzeyine çıktıktan sonra bu sabah bir ölçü geriledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar