• YARIM ALTIN
  5.575,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1692
  % 0,17
 • € EURO
  28,9496
  % 0,14
 • £ POUND
  33,2957
  % -0,16
 • ¥ YUAN
  3,7203
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2830
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  723123,518
  % 0,01
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Global piyasaların gözü borç limitinde

Global piyasaların gözü borç limitinde

Hafta başında ABD’de S&P 500 endeksi günü yatay halde tamamlarken, Nasdaq 100 teknoloji paylarındaki güçlü seyirle yüzde 0,34 artıda kapandı.

Biden ve McCarthy’nin gerçekleştirdikleri borç tavanı görüşmesinin ‘verimli’ geçtiğini açıklamalarının akabinde da yeni süreç gününde ABD vadeli endeksleri artıda.

Artan risk iştahı petrol fiyatlarını yükseltirken, inançlı liman talebinin azalmasıyla altının ons fiyatı Mart sonundan bu yana en düşük seviyede. Asya endeksleri açılıştaki iyimserliklerini sürdüremezken, Pazartesi günü yüzde 0,6 yükselişle tamamlayan MSCI Asya Pasifik Endeksi yeni süreç gününde hafif ekside.

Bloomberg Dolar Endeksi Pazartesi yüzde 0,14 yükseldikten sonra bu sabah yatay.

Fed’in iki şahininden ek artış mesajı

ABD Merkez Bankası Fed’in Lideri Jerome Powell’ın Haziran ayında faiz artışlarına orta verilebileceğine işaret etmesinden birkaç hafta sonra, bankanın iki şahin üyesi faizlerin bu yıl daha da artırılması gerektiği görüşünü lisana getirdi.

St. Louis Fed Lideri James Bullard Pazartesi günü yaptığı değerlendirmede “Enflasyon üzerinde gereğince aşağı taraflı baskı oluşturmak ve enflasyonu vaktinde maksada döndürmek için siyaset faizini daha da yükseltmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi ve iki ek adımdan yana olduğunu belirtti. Bullard faiz artışları için belirli aylara işaret etmezken, bunun “erken olmasının geç olmasından daha düzgün olacağını” söyledi.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari de bankacılık kesimindeki sorunların fiyat baskılarını hafiflettiği istikametinde işaretler görmediğini, Haziran ayını pas geçmeleri halinde “faiz artışlarının sona ermediğinin” vurgulanması gerektiğini söz etti.

İki Fed üyesi ise sabırlı davranılması daveti yaptı. San Francisco Fed Lideri Mary Daly faiz artışlarının tesirinin gecikmeli olarak görüldüğünü, bankacılık dalı sıkıntılarının finansal şartları sıkılaştırdığını ve temkinli olunması gerektiğini kaydetti. Misal bir yaklaşım ortaya koyan Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic de “Politikamız gecikmeli olarak çalışır. Ve bu gecikmenin tesirini göstermeye başladığı ve sıkılığın ortaya çıktığını görmeye başladığımız sürecin şimdi başındayız” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR YAZ