Parapiyasasi.net
Global piyasaların gözü Powell’da
Yazar: -07 Mart 2023
5

Küresel piyasalar Fed Lideri Powell’ın açıklamalarını bekliyor.

ABD’de S&P 500 endeksi haftanın birinci süreç gününde bir orta yüzde 0,81 günlük yükseliş kaydetse de Powell’ın “faiz artışlarında işimiz bitmedi” bildirisini vereceği beklentisi bu karların büyük kısmının geri verilmesine neden oldu.

S&P 500 günü yüzde 0,07 artıda kapattı. Bir orta yüzde 1,43 yükselen Nasdaq 100 de yüzde 0,09 artıda kapandı. ABD 2 yıllık tahvil getirisi dün 3 baz puan artışla yüzde 4,8861’e yükseldikten sonra yataya yakın. ABD vadeli endeksleri artıda.

Asya Borsaları karışık. Japon Nikkei yüzde 0,32, Hong Kong Hang Seng yüzde 1,20 yükselirken; dış ticaret datalarının hayal kırıklığı yarattığı Çin’de CSI 300 düştü. Çin’de Ocak-Şubat ihracatı yıllık yüzde 6,8, ithalatı yüzde 10,2 geriledi. Bilgiler iktisattaki kırılganlığın altını çizdi. Merkez Bankası’nın siyaset faizini 25 baz puan artışla Mayıs 2012’den bu yana en yüksek düzeye çıkardığı lakin sıkılaşmanın sürat keseceği iletisini verdiği Avustralya’da borsa yüzde 0,51 yükselirken, Avustralya doları düştü. Bloomberg Dolar Endeksi çok hafif ekside.

Powell, ABD Senatosu’nda konuşacak

Küresel piyasalar Fed Lideri Jerome Powell’ın Türkiye saatiyle 18:00’de ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne sunacağı yarıyıl para siyaseti raporunu beklerken, New York Fed Kovid 19 salgının bir pandemi olduğunun ilan edilmesinin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra, global arz zincirlerinin olağana döndüğünü açıkladı.

Öyle ki, arz baskıları dünya genelinde olağanın de altına geriledi. New York Fed’in Global Arz Zinciri Baskı Endeksi şubat ayında -0,26 ile Ağustos 2018’den bu yana birinci defa negatif bölgeye indi. Endeksin tarihî ortalaması sıfır düzeyindeyken, her iki istikamete değişimler o trendden standart sapmalar olarak bedellendiriliyor.

Azami seviyedeki sapmalar Aralık 2021’de endeksi 4,31 ile tepe düzeye taşımıştı. Nakliyede yaşanan meşakkatlerin azalması, endeksin son 10 ayın 7’sinde gerilemesini sağlayan değerli bir faktör oldu.

New York Fed, “Faktörlerin birçoklarında aşağı taraflı kıymetli katkılar oldu ve en büyük aşağı istikametli katkı Avrupa bölgesi teslimat müddetlerinden geldi” açıklamasını yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar