Parapiyasasi.net
Global tahviller inançlı liman arayışıyla ralli yaptı
Yazar: -15 Mart 2023
3

Credit Suisse Group’un en büyük hissedarının daha fazla dayanak sağlanmayacağını açıklamasıyla Alman 2 yıllık tahvil getirisi 34 baz puan düştü. ABD tahvilleri de yatırımcıların inançlı limanlara sığınmasıyla yükseldi.

Credit Suisse payları, Saudi National Bank Lideri Ammar Al Khudairy’nin bankaya daha fazla dayanak sağlamayacaklarını belirtmesiyle yüzde 20’nin üzerinde düşerek rekor düşük düzeye indi.

Euro, dolar karşısında yüzde 1,1 düşerken öbür Avrupa para üniteleri de geriledi. G10 para üniteleri ortasında en uygun performansı inançlı liman olarak görülen Japon yeni kaydetti.

Küresel bankacılık bölümümdeki külfetlerle Fed ve AMB’den faiz beklentileri geriledi.

Alman tahvilleri geçen hafta boyunca borçlanma maliyetlerinde beklentilerin değişmesi nedeniyle dalgalı seyir izledi.

ABD’li yetkililerin attığı adımlar bankacılık dalını desteklerken Merkez Bankalarına para siyasetlerini yumuşatma davetleri yapıldı. Lakin enflasyonda yüksek seyrin devam etmesi sıkılaşmanın da devam etmesi gerektiği beklentisini artırıyor. ABD’de enflasyon Şubat’ta 5 ayın en büyük artışını kaydetmişti.

Alman 2 yıllık tahvil getirileri bu sabah erken saatlerde AMB’nin Perşembe günü 50 baz puanlık faiz artışı yapacağına dair çıkan haberlerle 13 baz puan yükselmişti. Swap piyasalarında bu hafta için AMB’den faiz artış fiyatlaması 47 baz puandan 38 baz puana geriledi. Fed’in gelecek haftaki toplantısı için ise 14 baz puan artış fiyatlanıyor.

Nordea Bank Şef Stratejisti Jan von Gerich “Piyasalar gergin kalmaya devam ediyor. Piyasa şartları sahiden kötüleşmedikçe AMB yolundan dönmek konusunda yavaş olacak” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar