Parapiyasasi.net
Global ticarette sakinlik beklentisi
Yazar: -24 Nisan 2023
4

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) birkaç hafta evvel mal ticaretinin 2023’te yüzde 1,7 büyüyeceğini belirtmişti fakat bu kestirim şimdiden biraz optimist görünüyor.

Oxford Economics Cuma günü, global mal ticaretinin bu yıl yüzde 0,6 küçüleceğini iddia ederken, bu sayı Aralık’taki yüzde 0,2’lik düşüş görünümünde gerilemeye işaret ediyor.

Küresel gerileme periyotlarında ticaretin genel olarak GSYİH’den daha fazla düştüğünü belirten Oxford Başekonomisti Adam Slater, hem daha karanlık hem de daha optimist bir görünüm için birkaç neden sıraladı:

Oxford olumsuz faktörleri olarak araba, havacılık ve yarı iletkenler üzere hala pandemi periyodundaki aksaklıklarla boğuşan alanlarda sektörel zayıflık; başta sermaye varlıkları olmak üzere global talebi azaltan merkez bankalarının faizleri artırması; yakın sonlardan ticarete kıymet vererek Çin’den uzaklaşan Batı’nın bunu yapmaya devam etmesinin mümkün olması ve orta vadede ticaret üzerinde sorun oluşturabilecek daha düşük direkt yabancı yatırım olarak sıraladı.

Kurum olumlu tarafta ise güç fiyatlarında tepe düzeylerinin görüldüğünü, navlun maliyetlerinin pandemi öncesi düzeylere geri döndüğünü ve hizmet ticaretinin güçlü bir biçimde toparlandığını kaydetti.

ING ekonomisti Rico Luman ise mal ticaretinde bu yıl yüzde 1, gelecek yıl ise yüzde 2 büyüme öngörüyor. Luman, Bert Colijn ile birlikte yazdığı 20 Nisan’da yayınlanan bir raporda, ticaretin geçen yılın Eylül ayından bu yana yüzde 5’ten fazla düştüğüne dikkat çekti.

Ukrayna savaşının etkileri

Ticaret büyümesi için yapılan kestirimler ortasındaki farklar, gelişmiş ekonomilerdeki muhtemel durgunluklar, ABD ile Çin ortasındaki derinleşen bölünmeler ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı üzere faktörlerin neden olduğu artan belirsizlikleri yansıtıyor.

Bloomberg’den Alberto Nardelli ve Ewa Krukowska’nın geçtiği habere nazaran, Avrupa Birliği, Avrupa Kurulu tarafından hazırlanan yeni bir yaptırım paketinin bir kesimi olarak, Rusya üzerinden transit geçiş yapan birçok mala yasak getirmeyi teklif edecek.

“Çin ile ticaret azalıyor”

Ocean Network Express’in CEO’su Jeremy Nixon, Capital Link Singapur Denizcilik Forumu’nda “ABD ile Çin ortasındaki ticaretin kaldıracını kaldırdığını görüyoruz. ABD’deki birçok şirket, Çin’den gelen ithalat ölçüsünü azaltmak istiyor.”

Ancak ING’ye nazaran, globalleşme bilakis çevrilmiyor. Bunun yerine, Hollanda bankasının takip ettiği ithalat ağırlaşma endekslerinde yansıtıldığı üzere, kaynak çeşitlendirmesi pandemi öncesi seyrinde devam ediyor.

ING ekonomistleri, “Koronavirüs nedeniyle tedarik zinciri meselelerine, jeopolitik risklere ve üretim kesintilerine karşın, globalleşmede son 15 yılda görülen istikrarlı trendden manalı bir sapma yaşamadık” diye yazdı.

Gördükleri şeyin, ABD ve AB ortasında ithal kaynak yoğunluğu konusunda göze çarpan farklar olduğunu belirten ING ekonomistleri, “ABD şu anda ana çeşitlendirme gücüdür. AB’de, şimdiye kadar pandemik şokun dışında nispeten az çeşitlilik olduğunu not ediyoruz” dedi.

Daha uzun vadede, Kovid kesintilerine bağlı arz baskılarının azalması, global ticarette yapısal değişikliklere neden olacak jeopolitik düzensizliğe yol açıyor.

ING ekonomistleri, “Küreselleşmeden uzaklaşma şu anda gündemde olan bir bahis olsa da, bunun sahiden gerçekleştiğine dair çok fazla ispat görmüyoruz. Gelişmiş iktisatların başta ABD olmak üzere ticaret ortaklarını çeşitlendirdiğini görüyoruz, Avrupa’da ise bu eğilimin daha fazla vakit alması muhtemel” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar