Parapiyasasi.net
Göknur AŞ halka arzından gelecek kaynakla karlılığını artırmayı hedefliyor
Yazar: -05 Şubat 2023
16

Göknur AŞ Genel Müdürü Osman Aslanali, şirketin halka arzına ait talep toplama öncesi AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, firmanın 30 yıllık sanayi, pazarlama ve tarım deneyimi olduğunu söyledi.

Niğde, Adana, Afyonkarahisar ve Mersin’de konseyi tesislerinde yıllık 2 milyon tondan fazla meyve zerzevat sürece kapasitelerinin bulunduğunu ve 90’dan fazla eser çeşidi üretebildiklerini belirten Aslanali, üretimin yüzde 25’lik kısmının organik eser olduğunu söyledi. Aslanali, tesislerin bulunduğu yerlerin üretim ve ihracat odaklı formda seçildiğini lisana getirdi.

Aslanali, üretimlerinin yüzde 80’den fazlasını ABD, Avrupa ülkeleri ve Japonya üzere ülkelerdeki kurumsal besin firmalarına ihraç ettiklerine dikkati çekerek, tedarik eserlerinin büyük kısmını da şirket bünyesindeki tarım yerlerinden sağladıklarını anlattı.

Şirketin AR-GE Merkezi’nde daima araştırma yapan bir grup olduğuna işaret eden Aslanali, şu değerlendirmede bulundu:

“Büyüme kapasitemiz şirketin geçmiş 20 yılında daima yatırım yapmasından kaynaklı. Natürel öncelik pazarlamaya verildiği için pazarlama meşakkati hiç olmayan bir şirkettir. Hasebiyle da büyüme otomatik olarak gelmekte. Daima gelişen bir firmayız. Mesela 2000’li yıllarda şirketimiz önemli bir büyüme trendi yakalamıştır. Bunun sebebi meyve suyu sanayisinin hiç bilmediği, kullanmadığı eserleri biz geliştirdik. Bunlar nar, ayva, kiraz üzere eserleri kesime kazandırmamızla oldu.”

Aslanali, kuruluşundan bu yana ihracat odaklı bir firma olduklarının altını çizerek, “Hatırladığım kadarıyla hiçbir yıl yüzde 80’in altına düşmedi ihracat hissemiz. İhracatımızın kıymetli bir kısmı gelişmiş ülkelere yapılmaktadır. Toplam 85 ülkeye ve bu ülkelerde 470’in üzerinde küresel firmaya ihracat yapan bir firmayız. Kolundan bardağa kadar bütün süreci bünyemizde entegre etmiş bir şirketiz. Yani hem meyve yetiştiriyoruz hem onun orta mamulü dediğimiz yarı mamul eserleri yetiştiriyoruz.” diye konuştu.

Ürünleri son tüketiciye kadar kendi imkanlarıyla ulaştırdıklarını belirten Aslanali, kısmından rafa kadar bütün süreçleri yönettiklerini anlattı.

Aslanali, yakın periyotta dünyada meyve suyu ve konsantre bölümünün yaklaşık 2 kat büyüyeceğini öngördüklerini söz ederek, Türkiye’nin şu anda yıllık 475 milyon dolarlık bir ihracata sahip olduğunu, şirketin 2021’de meyve ve zerzevat dalında ihracat şampiyonu mükafatı aldığını söyledi.

“Enerji gereksinimlerimiz için de güneş gücü yatırımlarımız başlamıştır”

Şirketin kendi gücünü üretmek için yatırım yaptığını lisana getiren Aslanali, şunları kaydetti:

“Burada olağan temel gayemiz, büsbütün yeşil güç üretmek. İşlediğimiz meyvelerin ortalamasında yüzde 10’luk bir posa vardı. Biz bu posaları kıymetlendirerek biyogaz tesisleri kurduk. Bu biyogaz tesislerinden şu an 2,4 megavatsaat elektrik gücü üretmekteyiz. Bu esnada açığa çıkan ısıyı da fabrikalarımızda kullanıyoruz. Ayrıyeten biyogazlardan çıkan bu posalar doğal gübredir. Onu da tekrar hem kendi bahçelerimizde hem de kontratlı çiftçilerimizin bahçelerinde toprak besleyici olarak kullanmaktayız. Ayrıyeten öteki güç gereksinimlerimiz için de güneş gücü yatırımlarımız başlamıştır. 2023 sonunda kendi tükettiğimiz enerjiyi büsbütün üretme amacımız var.”

Yüzde 100 yerli üretim yaptıklarını aktaran Aslanali, “Burası hakikaten bir cennet vatan. Her bölgesinde, her kentinde başka bir meyve ve zerzevat yetişmekte. Dört mevsimi tıpkı anda yaşayabilmekteyiz. Bunun bize verdiği büyük avantaj var.” dedi.

“Sürekli yatırım yapan şirketiz”

Aslanali, şirketin 25 yıldır büyümeye devam ettiğini belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Sürekli yatırım yapan bir şirketiz. Son 4-5 yılda da daha da süratli büyüdük. Şirketimiz 2011 yılında yabancı ortaklı oldu. Yabancı ortakla birlikte yatırım daha da hızlandı. Kapasite büyüdükçe de yatırım büyüyor. Hem işçi sayımız artmakta hem de yatırımlarımız. 2021 yılında 2 milyar lira ciromuz vardı. Geçen yıl 9 aylık devirde yıllık 4 milyar liraya yaklaşmış durumdayız. Karlı bir şirketiz. Katma kıymetli eserlere değer veren bir şirketiz. Karlılık sayılarımız 300 milyon liraya yaklaşmış durumda.”

Aslanali 8, 9 ve 10 Şubat’ta şirketin talep toplama sürecinin, 16 Şubat üzere de borsada birinci sürecin başlayacağını öngördüklerini söyledi.

Şirketin yaklaşık yüzde 22,4’lük kısmının halka arz edileceğini, halka arzdan gelen fonların yüzde 65’lik büyük bir kısmını da yatırımlarda kullanacaklarını anlatan Aslanali, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Önemli bir kısmını bahçe yatırımlarımızda değerlendireceğiz. Bu, sürdürülebilirliğimiz için, dönemimizi uzatmak için bize çok gerekli bir yatırım. Burada çok önemli bilgi ve deneyime ulaştığımıza inanıyoruz. Yüzde 15’lik kısmını güneş gücü sistemlerine yatırım yapacağız. Yüzde 15’lik kısmını da makine ve ekipmanlarımızın modernizasyonları ve yeni birkaç eser için kullanacağız. Öbür yüzde 15’lik kısmını da işletme sermayesi olarak kullanıp karlılığı artıracağız. Mevcut finansal borçlarımızın bir kısmını kapatarak finansal masraflarımızı azaltmak istikametinde bir maksadımız var.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar