Parapiyasasi.net
Göknur Besin halka arzına rekor talep: Halka arzlara gelen en yüksek talep adedi
Yazar: -07 Mart 2023
7

Niğde, Adana, Mersin ve Afyon’da konseyi toplam 10 tesiste üretip işlediği meyve ve zerzevat eserlerinin yüzde 80’den fazlasını yurt dışı pazarlara ihraç eden meyve ve zerzevat dalının global kuruluşu Göknur Gıda’nın halka arzında toplam 79.250.000 adet hisse, 11 TL sabit fiyatla halka arz edildi. Halka arz büyüklüğü 871.750.000 TL olan Göknur Gıda’nın halka arzında en büyük hisse yüzde 72’lik oranda yerli kişisel yatırımcıya ayrıldı. 1-3 Mart tarihleri ortasında gerçekleşen halka arzda, 862.514 ferdî yatırımcıya kişi başı 770 TL karşılığı 70’e1 lot hisse satışı yapılırken, yurt içi kurumsal yatırımcılara yüzde 15, yurt dışı kurumsal yatırımcılara ise yüzde 10 oranında hisse satışı gerçekleşti. Toplam 904.968 müracaatın olduğu halka arzda, 862.805 yatırımcı Göknur Gıda’ya ortak oldu.

Halka arz geliri yatırımlarda kullanılacak

Göknur Gıda’nın halka arzdan elde ettiği gelirin yüzde 80’den fazlası sermaye artırımı biçiminde olup hasılat Göknur Gıda’nın bünyesine girecek ve bunların da yüzde 65’lik kısmı yeni bahçe imali, yenilenebilir güç sistemleri ve öbür yeni yatırımlarda kullanılacak.

Göknur Gıda’nın 30 yıllık serüveninde daima yatırım yaparak kesiminde global bir oyuncu haline geldiğini belirten Göknur Besin CEO’su Osman Aslanali, planlanan yeni yatırımların hayata geçirilmesi ile şirketin bedel üretme kapasitesinin de artırılacağını söyledi. Osman Aslanali, “Halka arzla birlikte 863 bin yeni ortağımız oldu. Bu, daha fazla çaba göstermemiz için 863 bin yeni sebebimizin olduğu manasına geliyor. Halka arzımıza gerek yurt içi gerekse yurt dışı yatırımcılar çok ağır bir ilgi göstermiştir. Bu ilgiyi şirketimizin performansının yanında bu güç periyotta ülkemize olan itimadın de bir göstergesi olarak yorumluyoruz” dedi

Hissedarlarımıza daha fazla kıymet üretmemize imkân sağlayacak

Göknur Gıda’nın 30 yıl evvel kurulduğu periyotta sahip olduğu kıt kaynakları aktif kullanarak, gelirinin yüzde 80’den fazlasını ihracattan elde ettiğine ve meyve suyu dalında global bir oyuncu haline geldiğine dikkat çeken Osman Aslanali, halka arzla birlikte yatırımcılardan aldıkları bu değerli dayanağın hissedarlarına daha fazla kıymet üretmek için imkân sağlayacağını belirtti. Osman Aslanali, şunları söyledi: “Halka arzımıza yaklaşık 905 bin talep geldi. Türkiye’de sermaye piyasalarının, bilhassa son yıllarda yaşanan süratli gelişme sonucunda, şirketlerin finansmanında çok değerli bir kaynak haline geldiğine bu halka arzda da şahit olduk. Bu süreçte bizlere dayanak veren başta konsorsiyum önderi Yapı Kredi Yatırım olmak üzere tüm taraflara teşekkürlerimizi sunarız.”

Konsorsiyum önderi Yapı Kredi Yatırım’ın Genel Müdürü Yılmaz Arısoy ise şunları söyledi: “Yapı Kredi Yatırım olarak, liderliğini yürüttüğümüz ve rekor adet taleple gerçekleşen Göknur Besin halka arzını, başarılı bir biçimde tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Toplam talebin 6,9 milyar TL olarak gerçekleştiği halka arzda, toplam halka arz büyüklüğünün 7,9 katı talep geldi. Bu süreçte takviye veren, 33 kurumdan oluşan konsorsiyum üyelerimize ve yatırımcılara teşekkür ederiz.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar