Parapiyasasi.net
Goldman Sachs AMB siyasetine dair beklentisini değiştirdi
Yazar: -19 Nisan 2023
7

Goldman Sachs, bankacılık krizinde suların durulmasından sonra kesin siyaset faizi beklentisini yüzde 3,75 olarak güncelledi.

Yatırım bankası, bu yılın başlarında Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) çöküşünün akabinde Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) kesin siyaset faizi beklentisini yüzde 3,5’e indirmişti. SVB’nin çöküşü, merkez bankalarının çok süratli faiz artırdığına ve artışlara orta vermesi gerektiğine dair tasaları körüklemişti.

Ancak Goldman Sachs analistleri tarafından yayımlanan bir araştırma notunda “ABD bankacılık krizi riski keskin bir biçimde düştüğü için bankacılık dalı üzerindeki baskı son haftalarda azaldı ve Avrupa bankacılık pay senetleri Mart ayı başındaki büyük düşüşünün kıymetli bir kısmını geri aldı“ tabirleri yer aldı.

Banka artık, sonuncu faiz düzeyinin yüzde 3,75 olacağını öngörüyor. AMB’nin gösterge faiz oranı, Mart kararından bu yana yüzde 3 düzeyinde bulunuyor.

Buna ek olarak, Goldman Sachs, enflasyon datalarının hala “çok güçlü” olduğunu söyleyerek, daha fazla faiz artırımı tartışmasını alevlendirdi. Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon Mart ayında yüzde 6,9’a düştü. Şubat ayında ise manşet enflasyon oranı yüzde 8,5 düzeyindeydi.

Bu düşüşe karşın, güç, besin, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon, bir evvelki aya nazaran hafif yükselerek bölge ekonomisindeki yüksek fiyatların devam ettiğini gösteriyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar