Parapiyasasi.net
Goldman’dan seçim senaryosu tahlili
Yazar: -11 Mayıs 2023
5

Goldman Sachs, seçimlere ait tahlilinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) keskin düşüş kaydeden rezervlerinin kurda oynaklık riskini artırdığını tabir ederek, piyasanın Türk lirasında keskin bir bedel kaybını fiyatladığına dikkat çekti.

Goldman Sachs ekonomistleri Başak Edizgil ve Clemens Grafe tarafından hazırlanan 10 Mayıs tarihli raporda seçimlerin, makroekonomik dalgalanmaların arttığı bir ortamda gerçekleştiğinin altı çizildi.

Raporda iktisat idaresinin döviz kurunu görece oalrak istikrarlı tutmasına karşın enflasyonun yüzde 40’a yakın seyrettiği belirtildi.

Raporda TCMB’nin gerileyen rezervlerinin tesiri de ele alındı. Ekonomistleri TCMB’nin rezervlerinin keskin bir düşüş gösterdiğini ve bunun da döviz kurlarında yine dalgalanma riskini artırdığını söz etti.

Goldman Sachs ekonomistleri dalgalı makroekonomik ortamla birlikte farklı siyaset gündemlerinin piyasalarda keskin bir tekrar fiyatlamaya yol açtığını düşündüklerini belirtti. Goldman Sachs ekonomistleri raporda “Bize nazaran fiyatlanan faiz beklentileri, muhalefetin kazanma mümkünlüğünün piyasa beklentilerinde daha yüksek olduğunu ve muhalefetin iktidarında fiyat istikrarına odaklanma programı doğrultusunda faizleri kararlı bir halde artıracağı mümkünlüğünün öne çıktığını gösteriyor” sözleri kullanıldı.

“TL’de keskin kayıp fiyatlanıyor”

Ekonomistler lirada keskin bir paha kaybının da piyasalar tarafından fiyatlandığını belirtti ve “Liranın çok bedelli olduğunu düşünürken bir düzeltme zamanlamasını öngörmenin güçlü olduğunu ve seçim süreci ile sonucuna bağlı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Ekonomistler Döviz beklentileri keskin bir halde tekrar fiyatlanırken döviz tahvil getiri makaslarının görece istikrarlı kalmasını şaşırtan bulduklarını belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar