Parapiyasasi.net
Google, yapay zekayı siber güvenliğe taşıyor
Yazar: -25 Nisan 2023
8

HANDE BERKTAN

Mart ayında Microsoft, GPT-4 dahil olmak üzere OpenAI’den üretken yapay zeka modellerini kullanarak tehdit istihbaratını “özetlemeyi” ve “anlamlandırmayı” amaçlayan yeni bir araç olan Security Copilot’u piyasaya sürmüştü. Bir öteki teknoloji devi Google’da, Sec-PaLM isimli özel bir “güvenlik” AI lisan modeli tarafından desteklenen siber güvenlik paketi Cloud Security AI Workbench’i duyurdu.

Cloud Security AI Workbench, yazılım açıkları, makûs maksatlı yazılım, tehdit göstergeleri ve davranışsal tehdit aktörü profilleri üzerine güvenlik istihbaratı yapıyor.

Şirketten yapılan blog yazısında, “Üretken yapay zeka son vakitlerde hayal gücünü ele geçirmiş olsa da, Sec-PaLM, Google ve DeepMind tarafından yıllarca süren temel yapay zeka araştırmalarına ve güvenlik takımlarımızın derin uzmanlığına dayanmaktadır. Üretken yapay zekayı güvenliğe uygulamanın gücünü daha yeni fark etmeye başladık ve müşterilerimiz için bu uzmanlığı kullanmaya devam etmeyi ve güvenlik topluluğu genelinde ilerlemeleri yönlendirmeyi dört gözle bekliyoruz.” sözlerine yer verildi.

Geçtiğimiz haftalarda yapay zekaya dayalı siber güvenlik sistemlerine dair Microsoft’dan yapılan açıklamada, üretken yapay zekanın güvenlik uzmanlarını yeni tehditlerle uğraş etmede daha donanımlı hale getireceği belirtilmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar