Parapiyasasi.net
Gözler bu haftaki AMB kararında
Yazar: -13 Mart 2023
6

AMB yetkililerinin faiz artış suratına dair görüş ayrılıkları artarken dikkatler bu hafta yapılacak AMB kararına çevrildi.

Banka yetkililerinin görüş ayrılıklarının yanı sıra ABD’li SVB bankasının iflasını açıklaması da yeni bir belirsizlik olarak ortaya çıktı.

Bankanın çekirdek enflasyonun yüksek seyretmesi nedeniyle bu hafta Perşembe günkü toplantısında 50 baz puan faiz artırması bekleniyor.

Beklentilerde gerileme

SVB’nin iflasının yol açtığı belirsizlik nedeniyle para piyasalarında son faiz beklentileri de geriledi. Şu an yüzde 2,5 düzeyinde bulunan mevduat faizinin Ekim ayına kadar yüzde 3,50’ye yükselmesi bekleniyor. Evvelki iddia yüzde 4,20’ydi.

Barclays ve Bank of America en son faizin yüzde 4 olmasını beklerken HSBC ve ING’nin son faiz kestirimi ise yüzde 3,5 düzeyinde.

AMB’nin en şahin yetkililerinden Robert Holzmann Temmuz ayına kadar her toplantıoda 50 baz puanlık faiz artışını savunuyor. Böylelikle mevduat faizinin yüzde 4,5’e çıkması bekleniyor.

Bank J Safra Sarasin Kıdemli Ekonomisti Karsten Junius “Bu hafta olanlardan sonra AMB’nin yol haritasında Mayıs ayına dair sinyaller aranacak. 2 ay uzun bir müddet ve o vakte dek 2 enflasyon verisi daha göreceğiz” diye konuştu.

Bloomberg Economis Ekonomistleri David Powell ve Maeva Cousin “Şahin yetkililer Mayıs ayında da 50 baz puan sinyali vermek isteyecektir, Lider Christine Lagarde’ın faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini vurgulamasını bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

SEB Avrupa Ünitesi Müdürü Jussi Hiljanen ise “AMB’ nin şahin üyeleri sonraki toplantı için 50 baz puan artırım konusunda kararlılığını belirtmezse görünüm karmaşık hale gelebilir.” tabirini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar