Parapiyasasi.net
Gram altın ve döviz kuru için ’28 mayıs’ uyarısı
Yazar: -21 Mayıs 2023
5

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tipi seçimleri öncesi yatırımcıları yüksek fiyatlardan alım yapmamaları için uyardı. Haber Global’den Gizem Bilen’e konuşan Memiş, “Gram altın hür piyasalarda 1375 lirada. Ons altını takip etmeye devam ediyoruz. Orada da bir ölçü geri çekilmeler var. Dolar TL kurundaki geri çekilmeyle birlikte gram altında düşüşlere neden oldu. 148 lira kıymet kaybetti gram altın, kısa vadede kuvvetli paha kayıpları lakin 1350 lira altında bedel kaybı beklemiyorum” dedi.

“1350 altındaki sayılar biraz zor”

“1350 lirayı dikkate almak gerekiyor. Yaz aylarında yükseliş öngörümü koruyorum. Dolar kurunda da yaz aylarında yükseliş öngörüyorum” diyen Memiş, şunları aktardı:

“Aslında birinci tıpta vatandaşlar kuyumcularda kuyruklar oluşturdu. 1510 liradan gram altın almıştı, yanlış ataklardı, tekrar bu tuzağa düşmemeleri gerekiyor. Manipülasyon piyasası oluşuyor. Piyasalar da biraz daha denetim altına alındı. Seçim sürecinde dikkat edilmeli. Hem dolar hem gram altın tarafında bugünkü seyirlerin kalıcı olmayacağını dikkatte almak gerekiyor. 1350-1380 bu ortalarda gezinmeye devam ediyor. 1350 altındaki sayılar biraz sıkıntı, buralar alım fırsatı olarak göz önüne alınmalı.

“Altın çok değerli bir emtia oldu, altın bir lüks haline geldi”

Bu yılki öngörülerimiz gerçekleşti. Seçimden evvel 1516 lira görüldü Kapalıçarşı’da. Yaz aylarında 1450, devamında 1550’nin tekrar gündeme geleceğini iddia ediyorum. Elinde altın olan biraz daha beklemeli. Alım yapacak olan da seçime kadarki süreci güzel kıymetlendirmeli. Beşerler daha evvel hazırlığını yaptı. Alım işi geçen ay bitti. Düğün takılarında ağır satışların olacağı periyoda giriliyor. Altın çok değerli bir emtia oldu, altın bir lüks haline geldi. Nakit para takmayı tercih ediyorlar.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar