Parapiyasasi.net
Gram altında ‘alım’ vakti mı?
Yazar: -20 Mayıs 2023
7

Yeni rekor düzeyler test ettiği mayıs ayı başına oranla fiyatı düşen gram altının yeni alım fırsatları oluşturduğu tabir ediliyor. Buna nazaran Kapalıçarşı’daki alım hareketi artarken, yatırımcıların ‘güvenli liman’ algısıyla yöneldiği altında satışa yönelik bir tavır şimdi yok. Piyasada yatırımcıların tavrının belirleyici olacağını söz eden bölge kuyumcuları, yaz mevsiminde yükselecek düğün döneminin bir tesirini şimdi yaşamıyor.

Milliyet’ten His Erdoğan’ın haberine nazaran seçim öncesi süreçte birkaç gün yatay seyir izleyen gram altın öncesinde 4 Mayıs’ta 1284 lira düzeyini test ettikten sonra 9 Mayıs’ta 1277 lira ile iki haftalık devirde en yüksek düzeylerini görmüştü.

Bu süreçte gram altın özgür piyasada 1400 lira düzeylerinden satıldı. Akabinde kademeli bir düşüşe geçen gram altın fiyatı, 15 Mayıs’ta yeniden 1275 lira düzeyine çıkarken, iki gündür daha düşük bir seyir izliyor. Dün yeni bir çıkış grafiğinin sinyalini veren gram altında gün içinde fiyat seyri 1263 liraya kadar çıktı.

Bu düzey mayıs ayı grafiğine nazaran düşük görünse de gram altın en yüksek çıkışını 6 Nisan tarihinde yapmış ve 1255 lira düzeyiyle o güne kadar olan süreçte yeni bir rekor getirmişti. Mayıs ayı grafiği ise bu ayki fiyatlamaların daha yüksek olduğunu gösteriyor. Piyasa uzmanları bu nedenle yüksek fiyattan gram altın alanların tasa etmemesini, gram altının gördüğü 1284 lira düzeyini tekrar görüp aşacağını söz ediyor. Gram altının bulunduğu bu fiyat düzeyi için yeni alım yapacak yatırımcılar için fırsat devri olarak belirtiliyor.

“Altında her düşüş periyodunun bir fırsat”

Altındaki sert hareketler öteki yandan ise yatırımcılarını endişelendirmeye de başladı. Buna karşı bölge kuyumcularından Nazar Özsahakyan, altında her düşüş devrinin bir fırsat sunduğuna dikkati çekerken, “Altın için muhakkak bir kural vardır diyebiliriz. ‘Altın gördüğü en yüksek fiyatı tekrar görür ve yeni rekorunu kırar.’ Yani gramda da tekrar 1270’lerin üzeri görülerek daha üstüne yönelmesinin önünde bir mahzur yok” dedi. Küçük yatırımcıların bu türlü süreçlerde ‘aceleci’ davranabildiğini anlatan Özsahakyan, buna karşın bilhassa seçimin ikinci tipi akabinde yeni gelişmeleri işaret etti.

‘Yatırımcı kararsız’

Altın alımının hür piyasada son iki gündür arttığını anlatan kuyumcu Hüseyin Demirdöğen, seçimin sonuçlanmamasının yatırımcıyı yeni bir bekleme evresine yönelttiğini söyledi. Demirdöğen, “Seçime kadar aslında çok ağırdık, sonra tekrar bir duraklama başladı. Yatırımcı seçimin ikinci tipi öncesi elindeki nakiti nereye yönlendireceği konusunda kararsız. Elbette inançlı ve daima bir yatırım arayışında olanlar birinci adres olarak yeniden altına geliyor. Lakin dövizle ilgili de beklentiler var” diye konuştu.

Sarrafiye altınlara yanlışsız bir talep kayması

Kuyumcuların bu devirde çoktan başlamış olmasını bekledikleri düğün takısı alışverişi epey düşük seyrediyor. Takı altını için bir hareket olmadığını belirten kuyumcular, bilhassa bilezik ve takı seti satışlarının son birkaç yıldır azalmaya devam ettiğini anlatıyor. Yanı sıra düğünler için de ‘değerini koruyan’ sarrafiye altınlara gerçek bir talep kayması fark ediliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar