Parapiyasasi.net
“Güneş gücü yatırımları petrol harcamalarını geride bırakacak”
Yazar: -25 Mayıs 2023
6

Uluslararası Güç Ajansının (IEA) Dünya Güç Yatırımları raporuna nazaran, global güç krizinin tetiklediği güç güvenliği telaşlarına bağlı olarak pak güç yatırımları fosil yakıt harcamalarının önüne geçiyor.

Bu yıl 2,8 trilyon dolara ulaşması beklenen global güç yatırımlarının 1,7 trilyon dolarının yenilenebilir güç, elektrikli araçlar, nükleer güç, şebeke, depolama, düşük emisyon yakıtlar, verimlilik ve ısı pompaları olmak üzere pak teknolojilere yönelik gerçekleşeceği öngörülüyor. 1,1 trilyon dolar fiyatında da kömür, gaz ve petrol yatırımı yapılacağı varsayım ediliyor.

2021-2023 periyodunda yıllık bazda pak güç yatırımlarının yüzde 24, fosil yakıt yatırımlarının ise yüzde 15 artış göstereceği hesaplanıyor.

Temiz güç yatırımlarındaki artışın yüzde 90’ının gelişmiş ekonomiler ve Çin odaklı seyretmesi, bu alanda en büyük yatırım eksikliklerinin ise gelişmekte olan ülkelerde görülmesi pak güç dönüşümünün global çapta gerçekleşmesi açısından kıymetli riskler oluşturuyor.

Güneş gücünde her gün 1 milyar doların üzerinde yatırım

Bu yıl 1,7 trilyon dolara ulaşması beklenen pak teknoloji yatırımlarının 650 milyar dolarını geçen yıla nazaran yüzde 10 artışla yenilenebilir gücün oluşturması bekleniyor.

Tüm global güç ve pak teknoloji yatırımları ortasında kaynak bazında en fazla yatırımın her gün bir milyar doların üzerinde, bir öbür deyişle bu yıl toplamda 380 milyar dolarla güneş gücünde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Tüketici harcamalarındaki artışın da tesiriyle elektrikli araçlara olan talebin artması sonucu bu yıl bu alandaki yatırımların 130 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor.

Elektrik dalının ise geçen yıla nazaran yüzde 12 artışla bu yılki toplam güç yatırımlarının 1,2 trilyon dolarını oluşturacağı kestirim ediliyor.

– Petrol ve gaz üretim yatırımlarında yüzde 7 artış

Öte yandan, petrol ve gaz üreticilerinin geçen yıl elde ettiği net gelirin 4 trilyon dolara ulaşmasının akabinde bu alandaki yatırımların artması bekleniyor.

Büyük ve orta ölçekli petrol, gaz ve kömür şirketlerinin açıkladığı planlara nazaran, fosil yakıt tedariki harcamalarının bu yıl 2022’ye nazaran yüzde 6 artışla 950 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Bu harcamanın en büyük kısmını ise petrol ve gaz tedariki yatırımlarının oluşturacağı, kelam konusu dallardaki yatırımların yüzde 7 artışla 500 milyar dolara çıkacağı hesaplanıyor.

IEA Lideri Fatih Birol, rapora ait değerlendirmesinde, pak gücün birçok insanın düşündüğünden daha süratli büyüdüğünü belirterek, “Bu, yatırımların fosil yakıtlardan çekilerek pak teknolojilere gittiğine ait eğilimin bir göstergesidir. Fosil yakıtlara harcanan her bir dolara karşılık, pak güce şu anda 1,7 dolar yatırım yapılıyor. 5 yıl evvel bu oran teğe birdi. Burada vereceğim en parlak örnek, güneş gücü yatırımlarının birinci defa petrol üretim yatırımlarını geride bırakacak olması.” sözünü kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar