• YARIM ALTIN
  5.540,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0621
  % 0,08
 • € EURO
  28,9180
  % 0,12
 • £ POUND
  33,5612
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7054
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2775
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  733522,519
  % 1,26
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

Haftalık Bitcoin ve Altın Grafiği Çıktı: Bu Düzeyleri Bekleyin!

Haftalık Bitcoin ve Altın Grafiği Çıktı: Bu Düzeyleri Bekleyin!

image 922574962

Analist Akash Girimath’a nazaran Bitcoin, makro düşüş rejiminden kurtulmak için elinden gelenin en güzelini yapıyor ve 2023 rallisi bunun bir delili. Teknik analist Ross J Burland ise ‘Altın boğalar ‘short squeeze’de ne kadar sağabilir?’ sorusuna karşılık arıyor.

Bitcoin yeni bir başlangıç ​​yapıyor

BTC için üç günlük grafik, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli görünümleri net bir formda birleştirdiği için tercih ediliyor. Momentum Bilakis Dönme Göstergesinin (MRI) 28 Ocak’ta oluşan kırmızı ‘bir’ satış sinyali, lokal bir tepeye işaret etmiş üzere görünüyor. O vakitten beri Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC %9,69 bedel kaybetti. 20.312 dolar düzeyi, 30 Aralık 2022 ile 31 Ocak 2023 ortasında yaşanan %48’lik Bitcoin fiyatı artışının orta noktası. Bu dayanak düzeyi, BTC’ye ne olacağını belirlemede çok değerli.

Ek olarak, Bitcoin, 3 Kasım 2022’de oluşan 20.052 dolardan 21.470 dolara uzanan bir yükseliş kırıcıya yaklaşıyor. Bu tedarik bölgesi daha sonra, Ocak ayındaki güçlü ralli sırasında olduğu üzere, ani ve ani bir hareketle aşılır. Üstteki şartlar karşılanırsa, bu yeni oluşan yükseliş kırıcının yine test edilmesi çoklukla satın alma baskısında bir artışa neden olur. Şu anda, Bitcoin şimdi bu seviyeyi etiketlemedi. Lakin şayet öyleyse, tekrar test edildiğinde BTC’nin 22.600 dolara sıçradığı görülebilir.

Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli düşüş görünümünün devam etmesi için Bitcoin fiyatının 20.312 dolar düzeyini bir direnç bariyerine çevirmesi gerekiyor. Bu türlü bir hareket, yükseliş kırıcıyı geçersiz kılar ve satıcıların varlığını teyit eder. Bu türlü bir durumda başkan kripto, 18.210 dolar dayanak düzeyini tekrar test edebilir.

Grafik 1 21BTC 1 günlük grafik

On-chain ölçümlere nazaran, en berbatı geride kaldı

IntoTheBlock’un Global Para Girişi/Çıkışı, Bitcoin fiyatı için acil dayanak düzeyinin ve kenarda kalan alıcıların 16.630 dolar ile 21.066 dolar bölgesi ortasında olduğunu gösteriyor. Burada kabaca 6 milyon adres ortalama 18.627 dolar fiyatla 3 milyon BTC satın aldı. Münasebetiyle, Bitcoin fiyatı satış baskısında ezici bir artış yaşarsa, üstte belirtilen düzeyde istikrarlı tabanlar bulabilir.

Grafik 2 15BTC GIOM

Geçen hafta 100.000 dolar yahut daha fazla bedele sahip Balina Süreçlerinin 1.500’ün üzerine çıktığı iki örnek vardı. Bu artış, Bitcoin fiyatında görülen tükenme, satış sinyalleri ve düşüş eğilimi ile birebir vakte denk gelen 30 günlük ortalama 966’nın %55 üzerinde saptı.

Bir yükseliş trendinden sonra balina süreçlerinde yaşanan ani artış, ekseriyetle mahallî üst oluşumun bir vekili olarak kabul edilir. Zira bu yatırımcılar varlıklarını kâr elde etmek için hareket ettirebilirler. Bu nedenle, bu artış, yüksek net pahalı bireylerin satış faaliyetinin, momentumdaki son kaymanın ayılar lehine değişmesine neden olduğunu gösteriyor.

Grafik 3 11Balina İşlemleri

Bu kar elde etme olayı nedeniyle, geçen ay BTC satın alan ve ‘karlı’ olan yatırımcılar, Piyasa Kıymetinden Gerçekleşen Bedele (MVRV) modelinde görüldüğü üzere artık başabaş düzeylerine ulaştılar. Bu on-chain metrik, BTC’nin 23.770 dolarda mahallî bir tepe oluşturduğu 20 Ocak’ta %22 olarak okundu. Bu türlü bir data en son Şubat 2021’de BTC’nin boğa koşusuna başladığı ve geçen ay BTC satın alan adreslerin %23’ünün büyük karlar elde ettiğini gösterdiği vakit görüldü.

Tipik olarak, bunun üzere bir dalgalanma, çoklukla mahallî bir zirve oluşumuna işaret eder. Zira bu yatırımcılar kâr elde edebilir ve bir satışı tetikleyebilir. Lakin şu anda, 30 günlük MVRV %-2.0 düzeyinde seyrediyor ve geçen ay BTC satın alan yatırımcıların başabaş noktasının biraz altında olduğunu ortaya koyuyor.

Altın fiyatı teknik ön teknik analizi

Altın Cuma günü düştü ve ABD Doları ve ABD Hazine tahvil getirilerinin artmasıyla ikinci günde de düştü. Ayrıyeten, geçen haftaki açılış öncesi piyasa tahlilinde 5 Şubat’ta yapılan haftaya ait iddiaları kısmen karşıladı.

Grafik 4 6

Yukarıda 5 Şubat altın fiyatı günlük grafik tahlili ve aşağıda Cuma günkü altın fiyatı kapanışı güncellemesi.

Grafik 5 4

Ancak altın fiyatı düşerken spot bazında daha düşük kapatmadı, hatta günü daha yüksek kapattı. Ayrıyeten, üst tarafta %38,2’lik bir Fibonacci düzeltmesine yahut 1.825 dolarlık aşağı taraflı gayeye ulaşılamadığı da not edilebilir.

İlginçtir ki, yörünge yerindeydi ve bu, sarmal konsolidatif piyasa şartlarının tipik bir örneğidir. Bu, Fed konuşmacıları ve ekonomik bilgilerin sonuçlarına kıyasla kararsız yönlendirme üzere çelişkili temalar nedeniyle Federal Rezerv’in para siyaseti yolunu çevreleyen piyasa hassaslığı evresine indirgenebilir.

Altın fiyatı art tarafta

Bununla birlikte, bildiğimiz bir şey var ki, günlük trendin art tarafında olmasına karşın, metalin fiyatını bir hafta evvelki 1.900 dolar düzeyinin altına sabitleyerek, altın fiyatının teknik açıdan görünümünün düşüş eğilimini sürdürdüğü.

Grafik 6 3Altın fiyatı önümüzdeki hafta için istikametli önyargı

Şimdi fiyat hareketine daha derin bir göz atalım ve açılış için yönsel bir önyargı belirleyip belirleyemeyeceğimize bakalım. Geçen haftaki açılıştan başlayarak, Çarşamba gününe kadar üç günlük bir yükseliş yaşadık ve Perşembe günü saatlik ortalama %50’lik bir düzeyden üç seans yükselişin akabinde günün en yüksek düzeyinden mükemmel bir satış gerçekleştirdik:

Grafik 7 3

Tipik olarak, birinci düşüşlü günlük kapanışın akabinde, ardışık düşüşlü kapanışın devam etmesi beklenirdi, lakin biz bunu anlamadık. Bu nedenle ayılar aşağıdaki üzere çeşitli yapı kırılmalarını kovalayarak piyasayı açığa satmaya çalışan ayılar vardı:

Grafik 8 2

Yukarıdaki grafikte, Cuma günü meydana gelen yapıda bir kırılma görebiliriz, BoS, traderların alım satım yapmasına neden oldu. BoT’ler (short pozisyonlar) ve hem Londra hem de New York oturumlarında günün yüksek düzeylerinden daha fazla satış yaptılar. Ek olarak, evvelki düşüş taraflı saatlik itkinin devamı, düzeltme aralığının -%272 Fibonacci uzantısına şu halde ulaştı.

Grafik 8 3-%272, devam eden süreçler için kıymetli bir hedef

Sonuç olarak bu, 14 Şubat Salı günü açıklanması planlanan TÜFE dataları ve akabinde sonraki gün ABD Perakende Satışları öncesinde başarısız bir kırılma senaryosu olabilir.

Altın için birden fazla koparma başarısız olur

Bu başarısız bir kırılma ise, birçok kırılmanın başarısız olduğunu bildiğimize ve yeni bir 100 piplik kutuda olduğumuza nazaran, açılış için, son taban düzeylerden yanlış bir kırılma dönüşü için hazırladığımız tezini çizebiliriz. Likiditeyi short squeeze’le 1.870 dolar civarında hedeflemek için haftalık görünüm bu halde.

Grafik 9 1

Bu, long durumlara bir hareket göremeyeceğimiz ve Pazartesi/Salı günü 1.860 civarındaki stopları ve yeni 100 pip kutusunun tabanını test etmek için üst hareketten evvel trend çizgisi dayanağını test edemeyeceğimiz manasına gelmiyor.

Grafik 11

Yani, bu haftaki işlerden biraz daha olumlu görebiliriz. Bununla birlikte, teorik olarak o kadar taze bir günlük taban yaptık ki, evvelki %38,2’lik evvelki günlük grafiğin ardışık günlük kapanışlardaki düşüş eğilimi üzerine çizmeye çalışıyorsak Fibo geçersiz. Bunun yerine haftalık grafiğe atlayabilir ve Fibonacci’yi aşağıdaki üzere çizebiliriz:

Grafik 12

Şubat ayının yeni ayı için görüntüyü ve birinci dengeyi değerlendirirken 29 Ocak’ta geri çekilen ana düşüş tezine bağlı kalırsak, bir sonraki aşağı istikametli değişimden evvel hala yaklaşık 1.890 dolarlık bir teste bakıyoruz:

Aşağıda ve üstteki temasta gösterildiği üzere, 2023 aralığının üst üçte birinde ve kırılan ve karşı trend çizgisi misyonu gören birinci trend çizgisinin art tarafında olduğumuz belirtildi. 1.925 dolarlık bir kırılmanın, 1.896 doları ve akabinde 1.825 dolarlık 1000 pip kutusunu koruyan aralığın alt üçte birinin üst kısmı olarak 1.867 doları test etme riskini açması bekleniyordu:

Grafik 13

Yukarıdaki grafik, Ocak ayının sonunda çizilen bir tahlil. Aşağıda ise 12 Şubat’ta açık olarak başlayan hafta öncesinde aktüel olduğumuz yer yer alıyor.

Grafik 14

Şimdiye kadar, çok uygun.

Altın fiyatları için önümüzdeki hafta önemli

Önümüzdeki hafta için, ABD bilgileri çok kıymetli bir an olabilir. Ocak ayında beklenenden daha güçlü bir TÜFE verisi muhtemelen yakın vakitteki güçlü ekonomik data temasını güçlendirerek yaklaşan oran artışları için piyasa fiyatlandırmasını daha da yükseltebilir.

Bunun, altın fiyatındaki daha fazla ilerlemeyi sınırlaması ve potansiyel olarak ayıların fiyatın 1000 piplik kutu içinde daha da aşağıya indiğini görmesi için gereksinim duyduğu yakıt olması bekleniyor. Sonunda, boğaların short durumları ne kadar sıkıştırabileceğine bağlı olduğu için bu hafta zarurî değil, ayıların 1.825 dolar maksadına giden yolda düşük asılı meyve için 1.850 dolar takviyesinin altına inmesi gerekecek.

YORUMLAR YAZ