Parapiyasasi.net
Halka arzlarda büyü bozuldu mu?
Yazar: -24 Mayıs 2023
4

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Halka arzlara olan ilgi geçtiğimiz yıldan bu yana devam ederken halka arz olmuş şirket paylarında birinci süreç gününden itibaren görülen en az 7-8 tavan serisi son halka arzlarda bozuldu.

Borsada geçen yılki TL bazında yüzde 200’e yaklaşan rekor getirilerin akabinde bu yıl seçim periyodunda hacmin de düşmesiyle birlikte endeks bazında gerileme de sürüyor. BIST-TÜM endeksinde Aralık 2022’deki rekor düzeyden bu yana yüzde 22’lik düşüş dikkat çekiyor. Borsa genelindeki düşüş serisi son günlerde halka arzlara da yansımış görünüyor.

5 Mayıs’ta borsada süreç görmeye başlayan CW Güç birinci 2 gün tavan olurken 3. süreç gününde taban oldu. Akabinde gelen 4. Süreç gününde yüzde 7,5 kayıpla günü tamamlayan şirketin bugüne kadarki 13 süreç gününde ikisi birinci 2 gün olmak üzere toplam 3 kere tavan oldu. Şirketin payı son süreç gününde de yüzde 1 geriledi.

2331911 f7d647139a11e0a0433833567ef9bbc4

8 Mayıs tarihinde Borsa İstanbul’da süreç görmeye başlayan BigChefs ise birinci süreç günü tavan oldu lakin ikinci süreç gününde yüzde 9’a yakın geriledi. Akabinde gelen günlerde de tavan düzeyde kapanış gerçekleşmezken toplamda 10 iş günü süreç gören pay, 10 günde yatırımcısına rastgele bir getiri sağlamazken şuanda halka arz fiyatında bulunuyor. Üstelik bu halka arzda konsorsiyum önderi olan Deniz Yatırım da neredeyse her gün geri alım yaptığını açıklarken bu kapsamda toplamda 135 milyon TL’lik geri alım yapıldığı belirtildi.

18 Mayıs’ta halka arz olan Bien Yapı ve Kayseri Şeker’de tavan düzeyler görülmedi

Son iki halka arz şirketleri Bien Yapı ve Kayseri Şeker, 18 Mayıs tarihinde borsada süreç görmeye başladı. Bien Yapı birinci gün yüzde 0,37 yükselirken yeniden birebir gün halka arz olan Kayseri Şeker birinci süreç gününe tavan düzeyden başlasa da birebir gün içerisinde tavan bozuldu ve günü yüzde 6,6 artışla tamamladı.

Halka arzdan bu yana borsada 4 süreç günü geçiren Bien Yapı, yatırımcısına rastgele bir getiri sağlamazken kapanış fiyatı prestijiyle halka arz fiyatında bulunuyor. Kayseri Şeker ise 4 süreç gününde yatırımcısına yüzde 4,4 oranında kaybettirdi.

2331911 2a0309d6e1389e61f7feb5d1903757e5

Bu yıl 18 adet halka arz gerçekleşti

Son olarak 18 Mayıs tarihinde borsada sürece başlayan Bien Yapı ve Kayseri Şeker ile birlikte bu yıl 18 şirketin halka arzı tamamlandı. 18 halka arzın büyüklüğü 26,4 milyar TL oldu. Böylelikle geçen yılın tamamındaki 18,8 milyar liralık halka arz büyüklüğü bu yılın birinci beş ayında aşılmış oldu. Geçen yıl toplam halka arz sayısı 40 adet olurken 2021 yılında ise toplam 52 halka arzla 21,6 milyar TL’lik halka arz gerçekleşmişti.

Bu yılın dikkat çeken başka bir nokta da daha büyük halka arzların gerçekleşmesi oldu. Birinci 5 aylık devirde 1 milyar lira ve üzeri halka arzların geçen yıllara nazaran daha fazla gerçekleşirken 18 adet halka arzın 6 adedinin büyüklüğü 1 milyar TL’nin üzerinde oldu. Mayıs ayı içerisinde halka arz olan toplam 4 şirketin arz büyüklüğü 8,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

2331911 e00d6a67dea3796b540653edb9b2a9c4

Halka arza iştirak rekoru 2,34 milyonla CW Enerji’de

Bu yılın halka arzlarında iştirak rekorları da görülmüştü. Geçen yıl da halka arzlara ilgi yüksek olurken bu yıla geldiğimizde arzlardan daha fazla hisse almak isteyen bilhassa küçük yatırımcılarla birlikte milyonları bulan iştirak sayılarına ulaşıldı. SPK’nın bu yıl içerisinde yaptığı düzenlemeler sonrasında halka arzlarda kişisele ayrılan hissenin artırılması sağlanmış fakat ferdî yatırımcılar halka arzlardan daha çok fiyatta hisse alabilmek için daha çok hesap üzerinden halka arzlara başvurmaya başlanmıştı. Bu durum da bilhassa son aylardaki halka arzlarda iştirakçi sayılarında rekor sayılar getirdi.

Bu yılki halka arzlarda iştirak rekoru 2,34 milyonla CW Enerji’de bulunurken ikinci sırada 2,1 milyonla Europower halka arzı yer alıyor.

Yıl başından bu yana en çok kazandıran halka arz payı Oncosem

Son iki yıl içerisinde halka arz olmuş payları kapsayan Bloomberg Halka Arz Endeksi geçtiğimiz yıldan bu yana BIST-TÜM endeksinin üzerinde kazandırmaya devam ediyor. Son 1 yıllık periyotta halka arz endeksi ortlamada yüzde 150’ye yakın getiri sağlarken yıl başından bu yana ise yüzde 16 geriledi. Endeksin son 1 aylık kaybı ise yüzde 11 düzeyinde.
Hisse bazında bakıldığında yıl başından bu yana en çok kazandıran halka arz payı yüzde 340 getiriyle Oncosem oldu. Oncosem payını getiride yüzde 290 ise Astor ve yüzde 213 ile SDT Uzay Savunma payları izledi. Getiride birinci 3 sırada yer alan bu payların tmaamı bu yılın Ocak ayında halka arz olmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar