Parapiyasasi.net
Hangi kurum sarsıntının ekonomik tesirlerini nasıl kıymetlendirdi?
Yazar: -27 Şubat 2023
9
 • 01

  Moody’s

  Mali ziyanı 25, sigorta ziyanı 5 milyar dolar

  Moody’s RMS’e nazaran, Türkiye’de meydana gelen zelzelelerin ekonomik kayıpları 25 milyar, sigorta kapsamındaki ziyanları ise 5 milyar doları aşacak

 • 02

  Fitch

  Kayıp 4 milyar dolara ulaşabilir

  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen sarsıntılarda sigortalanabilir kaybı ölçmenin güç olduğunu, fakat kaybın büyük ihtimalle 2 milyar doları aşabileceğini hatta 4 milyar dolara ulaşabileceğini belirtti.

  Yayımlanan notta ayrıyeten, sigortalanmış kayıpların büyük oranda reasüransla telafi edileceği kaydedildi.

 • 03

  Goldman Sachs

  Depremin GSYH üzerindeki tesiri yüzde 1’in altında kalabilir

  Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil hazırladığı notta, “1999 Marmara zelzelesi GSYH’daki hissesi, şimdiki sarsıntının üç katından daha büyük bir bölgeyi etkiledi.

  Bir akademik çalışma, o sarsıntının maliyetinin GSYH’nin yüzde 1,2’sine tekabül ettiğini ortaya koydu. Bu sonuçlar ve bölgenin büyümedeki hissesi dikkate alındığında geçen haftaki zelzelenin GSYH’ye maliyetinin yüzde 1’in hayli altında kalabileceğini hesaplıyoruz” denildi.

 • 04

  JPMorgan

  Depremin fizikî maliyeti 25 milyar dolar

  ABD’li yatırım bankası JPMorgan, Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketine ait fiziki maliyetin 25 milyar dolar olacağını iddia etti. Bu sayı GSYH’nin yüzde 2,5’ine denk geliyor.

 • 05

  Bloomberg

  2023’te GSYİH’da yüzde 1’lik daralma yaratabilir

  Bloomberg sarsıntıdan etkilenen 10 ilin ülke iktisadına toplam katkısının yüzde 9 civarında olduğunu hasebiyle 2023 Türkiye GSYİH’sında da yüzde 1’lik bir daralma yaratmasını beklediklerini belirtti.

  Kurum hesaplamalarının birkaç varsayım üzerine şurası olduğunu; birinci olarak GSYİH üzerindeki olumsuz etkiyi azaltacağını varsayım ettikleri üretimde afet bölgelerinden etkilenmeyen alanlara kayma olmadığını varsayan statik bir yaklaşıma sahip olduklarını ve kâfi dataya sahip olunamadığından 10 ilin tamamında simetrik bir tesir yaratacağını değerlendirdiklerinin altını çizdi.

 • 06 transparent

  TÜRKONFED

  Depremlerin mali hasarının 84,1 milyar dolar olması bekleniyor

  Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların Türkiye iktisadı için 84 milyar doları aşan bir mali hasar yaratacağını belirtti.

  TÜRKONFED’in “2023 Kahramanmaraş Zelzelesi Afet Durum Raporu” başlıklı raporunda 1999 yılında yaşanan Marmara zelzelesinin dataları temel alınarak can kaybı ve mali hasara yönelik öngörüler hazırlandı.

  Öngörülen mali hasarın 70,75 milyar dolarının konut ziyanı, 10,4 milyar dolarının ulusal gelir kaybı ve 2,91 milyar dolarının işgünü kaybı olacağı iddia edildi.

  Raporda, vilayetlerin ulusal gelire katkılarındaki azalmaya paralel olarak afete maruz kalan 10 ilin ihracatının, ihracatı göğüsleyen liman altyapısının bozulmasının da tesiriyle, 15 milyar dolar seviyesinin altına düşebileceği varsayım edildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar