Parapiyasasi.net
Hatay Havalimanı’ndaki tamirat çalışmalarında sona gelindi
Yazar: -11 Şubat 2023
11

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’dan yapılan açıklamaya nazaran, bölgede yaşanan sarsıntı felaketlerinde ağır hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Hatay Havalimanı’nın 24 saat içinde hizmete açılması bekleniyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerde aldığı ağır hasar sonrasında kullanılamaz hale gelen ve tüm uçuşların durdurulduğu Hatay Havalimanı pistindeki tahribat, bölgeye süratle intikal eden İGA gruplarının vakitle da yarışarak 72 saat üzere kısa müddette yaptıkları aralıksız tamirat çalışmaları sonucunda giderilmek üzere.

Afet bölgesine gönderilen lojistik yardımların Hatay ve etraf vilayetlerdeki depremzedelere süratle ve aktif biçimde ulaştırılmasında hayati rol üstlenmesi beklenen Hatay Havalimanı’nın, İGA gruplarının gerçekleştirdikleri başarılı operasyon sonucunda bölge için adeta bir ömür koridoruna dönüşmesi umuluyor.

Geçen her dakikanın kritik değer teşkil ettiği bu süreçte, üç günde bitirilecek çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Hatay Havalimanı pistinin öncelikli olan 2 kilometrelik kısmındaki çalışmaların yarın prestijiyle tamamlanarak operasyona hazır hale getirilmesi ve pistin uçuşlara açılarak afet bölgelerine çok daha süratli ve nitelikli bir ulaşım ağı sağlaması hedefleniyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen ve tüm bölgeyi sarsan zelzeleler sonucunda 3 kilometrelik pistin 35 farklı noktasında oluşan parçalanmalar ve yarıklar sebebiyle Hatay Havalimanı ulaşıma kapatılmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar