• YARIM ALTIN
  5.544,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0194
  % 0,03
 • € EURO
  28,8918
  % 0,11
 • £ POUND
  33,5174
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  3,7071
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  735670,478
  % 2,10
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

Hatay Kırıkhan’da 1500 depremzedenin tüm gereksinimleri karşılanıyor

Hatay Kırıkhan’da 1500 depremzedenin tüm gereksinimleri karşılanıyor

Depremin en şiddetli vurduğu ve büyük yıkıma sebep olduğu vilayetlerden Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde kimya fabrikası bulunan Müdafaa Şirketler Kümesi, zelzelenin acısını yürekten hisseden ve yaşayan şirketler ortasında yer alıyor. Zelzelede çalışanlarının kimilerini da kaybeden Müdafaa, sarsıntının birinci saatlerinden itibaren süratli bir halde organize olarak üretime orta verilen fabrikasını çalışanları, aileleri, yakınları ve bölge halkına açtı. Bin 500’e yakın depremzedenin kaldığı Kırıkhan fabrikasında, içlerinde duş ve tuvaletin de olduğu konteynerlerin yanı sıra fabrika yerine bir de çadırkent kuruluyor. Muhafaza öbür yandan süreksiz barınma imkanı sunmak emeliyle ağaç konutlar inşa etmek için de harekete geçti.

Yardım tırları sarsıntı bölgelerinde

Depremin şoku yaşanırken daha birinci gün ekmek, su üzere temel gereksinimleri bölgeye ulaştıran, sıcak yemek çıkaran Muhafaza, bir yandan da tüm imkanlarını seferber ederek Kocaeli merkezden yardım tırlarını zelzele bölgelerine göndermeye devam ediyor. Besin, su, hijyen ve paklık eserleri, sıhhat materyalleri, kışlık giysi, battaniye, uyku tulumu, çadır, yatak, ranza, seyyar tuvalet, ısıtıcı, jeneratör üzere acil gereksinimlerin yanı sıra iş makineleri, vinçler ve konteynerleri taşıyan tırların sarsıntı bölgelerine sevkiyatı sürüyor.

Temiz su, tankerlerle Kırıkhan’a ulaşıyor

Temiz su bölgedeki en acil gereksinimlerden biri. Fabrikadaki su kaynaklarından elde edilen pak su, tankerlerle Kırıkhan’daki bölge halkının kullanımına sunuluyor.

Kocaeli’nden zelzele bölgesine giden Muhafaza Arama Kurtarma Dayanak Grupları, yıkımın büyük olduğu Kırıkhan’daki enkaz arama kurtarma çalışmalarında da vazife yapıyor. Bölgeye birinci saatlerden itibaren ulaştırılan iş makineleri, vinçler yanında güç gereksinimine yönelik jeneratörler çalışmalarda kullanılıyor.

YORUMLAR YAZ