Parapiyasasi.net
Hisse Senedi Fiyatları Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Yazar: -20 Ocak 2021
36

Farklı yatırım araçlarını kullanarak iyi kazançlar elde eden çok sayıda yatırımcı bulunmaktadır. Doğru yatırımın yanı sıra doğru bir strateji izlendiğinde, yatırım aracından alınacak performans maksimize edilebilecektir. Bu doğrultuda en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri de hisse senetleridir. Peki, hisse senetlerinin fiyatlarını neler etkiliyor? Yazımızda bu konuya yoğunlaşacağız.

Arz-Talep

Hisse senetlerinin fiyatlarında arz ve talep unsurları belirleyici olmaktadır. Arz-talep denge modeli üzerine kurulan ekonomi modelinin hisse senetlerinde aynı etkiye sahip olduğu söylenebilir. Hisse senedi alım satımının gerçekleşmesi için arz ve talebin karşılaşması şattır.

Yerel Ekonomi

Eğer bir ülke ekonomisinde olumlu bir hava gözlemleniyorsa hisse senedi fiyatları bu havadan etkilenecektir. İşsizliğin az ve istihdamın fazla olduğu ülkeler daha çok yatırımcı çeker. Bu da ülkeye taze paranın girdiğinin göstergesidir. Ancak faizler yüksek olduğunda hisse senetleri bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Yüksek faiz karşısında yatırımcılar fon, tahvil gibi başka araçlara yönelirler. Bu yüzden hisse senetlerinin fiyatları düşmeye başlayabilir.

Şirketlerin Satın Alma Haberleri

Şirketlerin gerçekleştirdiği yeni satın almalar hisse senetlerindeki fiyatları birden yükseltebilir. Örneğin, büyük ölçekli X şirketi yeni bir atılım yaparak Y şirketi satın alıyor. Bu gelişmenin yankıları olumlu sonuçlanırsa, X şirketinin hisseleri büyük oranda değer kazanacaktır. Ancak X şirketinin bu stratejisi mevcut yatırımcıları memnun etmediyse hisseler çakılabilir.

Spekülasyon

Bir hissenin fiyatının gelecekte yükseleceği öngörüldüğünde en başından alım yapılabilir. Ya da hissenin fiyatının düşeceği öngörüldüğünde hisse senedi en başından satışa sunulabilir. İki öngörü de spekülasyon kavramı içindedir. Yatırımcıların genel kanısına göre hisse fiyatları değişim yaşayabilir. Bu nedenle hisse senetlerini etkileyen faktörler arasında spekülasyon rahatlıkla gösterilebilir.

Manipülasyon

Borsayı kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirenler manipülasyon yaparlar. Bunu gerçekleştirirken farkında olarak hisse senedinin fiyatını artırabilir veya düşürebilirler. Bu durumdan kazançlı çıkan kendileri olurken, diğer yatırımcılar zarara uğrar.

Politik Olaylar

Örneğin; bir cumhurbaşkanı suikasta uğradığında, devlet adamları arasında politik gerginlik yaşandığında, siyasi istikrarsızlık ortaya çıktığında borsalar keskin bir şekilde değer kaybeder. Hisse senetleri fiyatları da bundan nasibini alır.

Medya

Medyanın, şirket ile ilgili önemli bir gelişmeyi haber yapması hisse senetleri fiyatlarını doğrudan etkiler. Haberin doğru olup olmadığı pek önemli değildir; önemli olan bu haber karşısında yatırımcıların nasıl bir yol izlediğidir.

Doğal Afetler

Doğal afetler öngörülemez. Bu nedenle borsalar ciddi oranda değer kaybı yaşarlar. Hisse senetlerinin fiyatları da bu etkiden kaçamaz.

Savaşlar

Savaş ve terör olayları global krizleri beraberinde getirebilir. Gerginleşen ortam piyasaların güvensizlik yaşamasına neden olur. Bunun sonucunda borsa değer kaybeder, hisse senetleri fiyatları düşüş yaşamaya başlar.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar