• YARIM ALTIN
  8.048,00
  % 1,37
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8305
  % 0,99
 • € EURO
  35,3228
  % 0,93
 • £ POUND
  41,7988
  % 0,92
 • ¥ YUAN
  4,5180
  % 0,81
 • РУБ RUBLE
  0,3774
  % -3,08
 • BITCOIN/TL
  2167725,487
  % 2,36
 • BIST 100
  10.623,32
  % 1,45

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Günümüzde çokça duyduğumuz yatırım araçlarından hisse senedi nedir? Hisse senedi, mevcut yatırım araçları içinde en güvenilir olanlardan biridir. Borsada işlem gören bir şirketin anaparasının eşdeğeri niteliğindedir. Eğer sizde hisse senedi alırsanız şirketin ortaklarından olursunuz ve bunun getirdiği bazı sorumlulukları üstlenirsiniz. Hissesini satışa çıkaran şirketler, satın almış olduğunuz hisseyi belgelemek için size hisse senedi verirler.

Hisse Senedi Yatırımı Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Hisse senedi almak isteyen kişilerin öncelikle iyi bir araştırma yaparak piyasayı iyi bilmeleri gerekir. Hisse senetlerinin nasıl işlem gördüğü hakkında araştırma yaparak kendine bir strateji belirlemesi gerekir. Aksi durumda riskli bir işlem olan hisse senedinden zarar edebilirsiniz.

hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi satın alma yöntemleri

Hisse senedi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bir şirketin borsada işlem görüp hisse senedi satabilmesi için borsaya kote olması gerekir. Kote olmak yani borsaya üye olmak anlamına gelmektedir. Böylece işlem için izin almış demektir. Borsaya kote edilmeyen şirketler ticari işlem yapamazlar. Borsa hafta içi her sabah saat 10:00’da açılır ve akşam 18:00’de kapanır. Borsanın kapalı olduğu saatlerde hisse alım satım işlemi yapamazsınız.

Alacağınız hisse senetlerinin yasalara uygun olması için bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu koşulları Türk Ticaret Kanunu 413. maddesi ile belirlemiştir. Bu kanun kapsamında şirketin sermaye miktarı, şirket yetkililerinin imzası, şirket hisselerinin tescil tarihi ve hisse senedinin türü gibi bilgiler güvence altına alınmıştır.

hisse senedi nasıl alınır 1
hisse senedi nasıl alınır

Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Satılır?

Hisse senedi alım satım işlemlerinde öncelikle bir aracı kuruma ihtiyacınız olacaktır. Piyasada oldukça fazla olan aracı kurumların öncelikle güvenilirliğinden emin olmalısınız. Bu işlemler için aracı kurum olarak bankalarda görev yapmaktadır. Eğer bankayı aracı kurum olarak kullanacaksanız işbirliğinde olduğunuz bankanıza bir borsa hesabı artırmanız gerekir. Borsa hesabınız açıldıktan sonra hisse senedi alıp satabilirsiniz. Ancak hisse senedi almadan önce ayrıntılı bir araştırma yapmalısınız. Çünkü her hisse senedi alınmaz.

Özellikle ani düşüp yükselen hisse senetlerinden uzak durmanız sizin için faydalıdır. Hisse senedi alınacak şirketin analizi iyi yapılıp başarı grafiği iyi okunmalıdır. Şirketle ilgi piyasaya olumlu haber gelmesi hisse senetlerinin değerini artırırken olumsuz haneler de değer kaybına neden olur.

YORUMLAR YAZ