Parapiyasasi.net
Honda/Kılıçer: Motosiklet pazarı 600 binlere çıkabilir
Yazar: -24 Şubat 2023
7

Bloomberg HT’de yayınlanan Otomotiv Tepesi 2023’e konuk olan Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer motosiklet bölümüne dair yaptığı değerlendirmede “2022 yılı sonu prestiji ile beklediğimizin üzerinde yaklaşık 410 bin adetlik bir pazarla karşı karşıya kaldık. Yılı tarihi bir rekorla kapattık” halinde konuştu.

Kılıçer “Bundan sonraki devirde motosiklet pazarını koruyabilmemiz için kimi şeylerin açık bir biçimde lisanlandırılması ve birtakım alt yapı çalışmalarının hatta vergisel düzenlemelerin, ehliyetteki birtakım regülasyonların acil bir halde yapılması gerekiyor.

“B tipi ehliyetteki 50cc hududunu 125 cc’ye çıkarmak gerekiyor”

Şu anda ehliyette A1 ve A2 olarak iki başka sınıf oluşturuldu. A1 tipi ehliyet ile 50 cc ile 125 cc ortası motorlar kullanılabiliyor. 16 yaş üstü A1 tipi ehliyet alabiliyor. A2 tipi ehliyet sınıfında ise 18 yaş hududu var ve 125cc ile 600 cc ortasındaki motosikletler kullanılabiliyor. 50cc’nin altındaki motorları ise B tipi yani araba ehliyeti ile rastgele bir özel motosiklet ehliyetine gereksinim duymadan kullanabiliyorsunuz.

Bu yaş sonlarının ve klasmanının olması bizim için kıymetliydi. Motosiklet Sanayi Derneği’nin de altını çizdiği kıymetli bir nokta var. Öbür Avrupa ülkelerinde olduğu üzere, B tipi ehliyetle kullanılabilen 50cc’ye kadar olan sonu 125 cc’ye çekmek gerekiyor. Bunun pazar açısından çok değerli olduğunu düşünüyorum” halinde konuştu.

Üretim tarafını da pahalandıran Kılıçer “Siz pazarı aşikâr bir noktaya getirdikten sonra lakin buraya üretim gelebiliyor. Aksi takdirde burada gerçek manada üretimin oluşturulması ve ithalatın artırılması mümkün değil” dedi.

Türkiye’de 100 şahıstan 4,7 şahsa bir motosiklet düştüğünü ve bu sayının Avrupa ortalamalarının çok altında kaldığını kaydeden Kılıçer “Üretim noktasının oluşturulması, sağlıklı bir motosiklet kültürünün oluşturulması, tehlikeli algısının değişmesi, ehliyetteki regülasyonların yapılması, alt yapının uygunlaştırılması üzere mevzularda yol kat edilirse 600 binler hatta bir milyonlara çıkarılması içten bile değil. Tıpkı halde yüzde 50 ihracat pazarının oluşturulması içten bile değil” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar