Parapiyasasi.net
HP Türkiye, dolar bazlı ciroda %20’nin üzerinde büyüme bekliyor
Yazar: -03 Mart 2023
5

HANDE BERKTAN

Tüketici elektroniği kesimi, pandemi sonrasında da güçlü büyümeyi sürdürüyor.

Bloomberg HT’de Gündem Teknoloji programı konuğu olan Amerikan bilgisayar, yazılım ve baskı süreçleri donanım üreticisi HP Türkiye Genel Müdürü Emre Alaman, HP Türkiye’nin bu yıl dolar bazlı ciroda yüzde 20’nin üzerinde büyüme sağlayacağını söyledi.

“2022’nin 4.çeyreğinde bilgisayar pazarında %15 üzerinde büyüme gerçekleşti”

Alaman değerlendirmesinde “2022 yılının birinci yarısında tedarik sorununda çözülme sağlandı. 2022 yılında pandemi tesiri ile birlikte artan yazıcı ve bilgisayarlara olan talebin yıl genelinde devam ettiğini görmüştük. Yeni açıklanan sektörel datalara baktığımızda, 2022 yılı yazıcı pazarında büyüme tedarik sorunlarının çözülmesiyle, bir evvelki yıla nazaran yüzde 10 üzerinde oldu. Bilgisayar pazarında 2022 yılında talep yüksekti lakin tedarik sorunları ile birinci yarıyıl satışlar evvelki yıla nazaran birebir kaldı. 2022 yılının 4.çeyreğinde tedarik zincirindeki meselelerin çözülmesiyle birlikte bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 15 üzerinde kuvvetli büyüme gördük.” sözlerini kullandı.

“Bu yıl dolar bazlı ciroda %20’nin üzerinde artış sağlayacağız”

Bu yıl genelinde ertelenen talebin devreye girmesiyle güçlü büyümenin devamını beklediklerini söyleyen Alaman “Önceki yıllardan ertelenen talep ve tedarik sıkıntılarının kısmi tahliliyle birlikte güçlü büyüme sayıları bekliyoruz. Şirket olarak 4.çeyrekte tüketici ve kurumsal pazarda güçlü büyüme sağladık ve pazar hissemizi büyüttük. 2023 yılına düzgün başladık. Birinci 2 ay sonuçları HP Türkiye’nin 2023 yılında dolar bazlı toplam ciromuzda yüzde 20 üzerinde büyümeyi gerçekleştireceğimizi söylüyor. Servis satışlarında 2022 yılında rekor büyüme yakaladık ve bu yıl o ünitesi artık başka iş kısmı haline getirerek farklı satış departmanı oldu. Kesimde, oyun aksesuarları, oyun bilgisayarları ve 3 boyutlu yazıcılara talep artarak devam ediyor” dedi.

“Yapay zeka dayanaklı siber güvenlik yazılımına sahip bilgisayarlara talep arttı”

Bilgisayar ve yazıcılarda öne çıkan teknolojiler hakkında değerlendirmede bulunan Alaman “Hibrit çalışmaya bağlı gelişen teknolojiler oldu. Şirketler yeni bilgisayar ve yazıcı satın alımlarını hibrit çalışmaya uygun donanıma sahip eserlerden yapıyor. Yapay zeka ile güçlendirilmiş kamera ve mikrofonlar üzere. Bir öteki kıymetli özellik ise siber güvenlik konusu. Şirket çalışanları şirket dışından çalışmaya başladıklarından biz, aygıtları, kendi güvenliklerini sağlayabilen aygıtlar haline getiriyoruz. Yazılımsal ve servis özelliklerle siber atak atakları önlenebiliyor. Artık yalnızca anti virüs programı yükledim ve cihazım inançlı hale geldi diyemiyorsunuz. Zira ataklar kompleks hale geldi. Aygıt içindeki yapay zeka yazılımlarla daha evvelce görülmeyen formüllerle yapılan siber atakları engelleyebiliyorsunuz Hasebiyle aygıt, evvelce bilmediği tehdidi yapay zeka yazılımla önleyebiliyor.” dedi.

“Tüketici elektroniğinde satış kanallarının dağılımı istikrara oturdu”

Tüketici elektroniği pazarının gidişatına ait Alaman “Türkiye pazarı orta ve uzun vadede bilişim dalı olarak büyümeye devam edecektir. Dijital dönüşüm devam ediyor ve güçlü sanayi ile birlikte bunu destekleyecekler. Eğitim dalı de, pazarı güçlü kılmaya devam edecek. Yalnızca donanıma bağlı olmak krizlerde sizi zayıf kılıyor. Lakin Türkiye’de donanım dışında servis ve yazılım pazarındaki büyümenin de donanım pazarını desteklemesi sağlıklı pazar yapısı açısından değerli.” dedi.

Satış kanallarında, e-ticaret ile fiziki mağaza kanallarının dağılımının istikrara oturduğuna işaret eden Alaman “Pandemide yüksek artış yakalayan e-ticaret olması gereken dinamiğe geri döndü. E-ticaret yapısı güçlü lakin fiziki mağaza ciroları pandemi öncesi düzeylere döndü. Artık satış kanallarının dağılımı istikrara oturdu diyebiliriz. Başka yanda kur, bu yıl sabit kalırsa bilgisayar fiyatlarında yüksek artış olmaz yalnızca küçük bir oynama olur. Tüketicilerin satın alım noktasında birinci belirleyici faktör, gereksinime bağlı özellikler oluyor. Türk kullanıcısı, gereksinimi üzerinde özelliklere sahip eserlere talep gösteriyor, bu da aldığı eseri uzun yıllar kullanım fikrinin öne çıktığını gösteriyor. Ayrıyeten geri dönüştürülmüş gereçlerden yapılan eserlere de gençlerin ilgisi yüksek.” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar