Parapiyasasi.net
Huawei ile beş Türk güç şirketi ortasında işbirliği protokolü
Yazar: -28 Şubat 2023
16

Huawei, Barselona’da düzenlenen 2023 Taşınabilir Dünya Kongresi’nde, beş Türk şirketiyle güç depolama sistemleri alanında gerçekleştireceği iş birliğinin birinci adımını attı.

Huawei Türkiye ile Liva Güç, Masfen Güç, Mensis Güç, Yenelsis ve ZES Solar şirketleri ortasında 27 Şubat’ta imzalanan protokole nazaran kelam konusu şirketler 2GWH kıymetindeki güç depolama sistemlerini Huawei’den temin edecek.

Huawei, Türkiye’deki güneş gücü yatırımlarına ve iş birliklerine devam ediyor. Bu kapsamda 27 Şubat’ta imzalanan protokole nazaran, Liva Güç, Masfen Güç, Mensis Güç, Yenelsis ve ZES Solar Güç şirketleri, 2GWh pahasındaki güç depolama sistemlerini, Huawei’den temin edecek. Muahede kapsamındaki eserler ilgili firmalara, Huawei’in teknoloji ve eser tedariki alanındaki iş ortağı “partnerEGS” tarafından sağlanacak.

Huawei Türkiye ve partnerEGS ile beş güç şirketi ortasında imzalanan protokole nazaran farklı dallardan güneş gücünün yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Huawei Türkiye Digital Power İş Kümesi Genel Müdürü Gavin Zhao iş birliği protokolü ile ilgili olarak; “Dünyanın güç tüketimi artmaya devam ediyor. Global güç sanayisi, pak, düşük karbonlu, inançlı ve verimli bir güç sistemi kurarak daha çevreci olmak için büyük uğraş sarf ediyor. Dijital bir güç temeli oluşturmak ve dalın kapsamlı dijital dönüşümünü teşvik etmek için büyük bilgi, bulut bilişim, objelerin interneti yapay zeka üzere en yeni teknolojileri paydaşlarımıza sunuyoruz. Güç bölümünde dijital dönüşüm ve güç depolama sistemleri alanında Huawei’i tercih eden iş ortaklarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Partner EGS Genel Müdürü Alper Terciyanlı, yaptığı açıklamada şu kelamlara yer verdi; “Enerji depolama sistemleri, son devirde tüm dünyada öne çıkan pak ve yenilenebilir güç dönüşümünde, bu dönüşümün hızlanması ve elde edilen yararın en üst düzeye taşınmasında değerli bir rol oynamaktadır. Yenilenebilir güç kesiminde dünyadaki en büyük oyunculardan biri olan Huawei’in güç depolama sistemlerindeki Türkiye partneri olmak ve yenilenebilir güç alanında faaliyet gösteren beş firmamız ile çerçeve muahede imzalamış olmaktan ötürü çok memnunuz. Bu mutabakatın ülkemiz açısından da değerli bir kilometre taşı olacağına inanıyoruz. Süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Liva Güç CEO’su Sinan Uzer ise açıklamasında, “Lokasyonumuz itibariyle zelzeleden ziyadesiyle etkilendik. Gücün sürdürülebilirliği için güç depolama sistemlerinin kıymeti, bir sefer daha ortaya çıkmıştır. Yatırımcı olarak adım attığımız yenilenebilir güç dalında, kalite ve sürdürülebilirliği ön planda tutuyoruz. Dalın genişlemesine katkı sağlayacak olan öteki güç şirketlerine ve emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz” dedi.

Masfen Güç CEO’su Kemal Onur Karakuş, muahedeye ilgili yaptığı değerlendirmede, “Dünyanın ‘Net Sıfır Karbon’ amacına ulaşmasında, Türkiye’nin ve Avrupa’nın güç muhtaçlığının karşılanmasına sürdürülebilir halde katkıda bulunmayı misyon edindik. Avrupa ve dünya pazarında öne çıkan Huawei ile güç depolama sistemlerinin kurulması ve inançlı bir formda yaygınlaşması için imzaladığımız kontratın yararlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Mensis Güç CEO’su İsmet Atalay ise açıklamasında, “Bu işbirliği sayesinde, güç depolama sistemlerine yönelik çalışmaların, ülkemiz muhtaçlıklarını karşılayacak biçimde ve memleketler arası standartlara uyumlu halde yapılacağına inanıyoruz. Ayrıyeten, yenilenebilir güç kaynaklarında meydana gelen artışın sebep olabileceği arz-talep dengesizliğinin de giderilerek depolama sistemleriyle birlikte arz güvenliğinin sağlanacağını düşünüyoruz. Bir kesimi olmaktan gurur duyduğumuz bu cins iş birliklerinin artmasını temenni ediyoruz” dedi.

SolarAPEX Kurucu Ortağı Besime Özderici, yaptığı değerlendirmede, “Yenilenebilir güç kaynaklarının kesintili yapısı nedeniyle, bu kaynaklara anlık erişimde zorluklar yaşanmakta, bu da güç depolamanın ehemmiyetini ortaya koymaktadır. Bilhassa iklim değişikliğine bağlı olarak artan doğal afetler, bu gereksinimin ne kadar kritik bir hale geldiğini gözler önüne sermiştir. Huawei ile güç depolama konusunda tahlil iştirakimiz ve iş birliğimizin hem ülkemizde hem de dünyada güç arzı güvenliğine yarar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Zorlu Enerji’nin teknoloji ve enerjiyi harmanlayarak geleceğin gücünü yönetmeye aday bir şirket olduğunu belirten Güçlü Enerji CEO’su Sinan Ak, şunları söyledi: “Enerji verimliliği alanındaki yatırımlarımız, büyüme ve gelecek planlarımızın en kıymetli kesimini oluşturuyor. Bu kapsamda Türkiye’de ZES markamızla elektrikli araç şarj istasyonları ve solar tahlilleri başta olmak üzere, yeni kuşak güç teknolojileri alanında büyümeyi öngörüyoruz. Elektrik sistemlerinde esneklik sağlama ve arz talep istikrarını müdafaa konusunda son derece kıymetli olan depolama tahlilleri kategorisinde gerçekleştireceğimiz bu işbirliğinin, amaçlarımıza ulaşmada kıymetli bir rol oynayacağına inanıyor, dalımız ismine güzel olmasını diliyorum.”

Huawei Digital Power İş Kümesi, güç sistemlerinde ve güç tüketiminde karbon salınımını azaltmak emeliyle, Haziran 2021’de kuruldu. Tıpkı yıl Türkiye’de de faaliyete geçen Digital Power İş Kümesi, açık donanım ve yazılım kaynaklarına, sanayilerle çoklu işbirliğine ve açık bir ekosistem stratejisine bağlı olarak, çeşitli bölümlerde yeni teknolojiler geliştirmek üzere, iş ortaklarıyla birlikte çalışmayı sürdürüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar