Parapiyasasi.net
IBM, binlerce iş konumunu yapay zeka ile değiştiriyor
Yazar: -03 Mayıs 2023
4

IBM CEO’su Arvind Krishna, Bloomberg News’e verdiği demeçte önümüzdeki yıllarda birtakım işlerin yapay zeka ile değiştirileceğini, bu sebeple de kelam konusu durumlar için işe alımların durdurulacağını söyledi.

İşe alımlarda askıya alacakları durumların çoğunlukla insan kaynaklarında olacağını belirten Krishna, müşteriye dönük olmayan bu iş durumlarının kabaca 26 bin çalışana tekabül ettiğini açıkladı.

Beş yıllık bir müddet içinde kimi iş kollarının yüzde 30’unun yapay zeka ve otomasyonla değiştirileceğini söyleyen Krishna, “Bu kabaca 7 bin 800 iş kaybı manasına geliyor” dedi.

Krishna yaptığı değerlendirmede, istihdam doğrulama mektupları sağlamak yahut çalışanları departmanlar ortasında transfer etmek üzere vazifelerin büyük olasılıkla büsbütün otomatik hale getirileceğini söyledi. Ama, işgücü üretkenliğini pahalandırmak üzere kimi insan kaynakları misyonlarının muhtemelen önümüzdeki on yılda değiştirilmeyeceğini belirtti.

IBM şu anda yaklaşık 260 bin çalışan istihdam ediyor ve yazılım geliştirme ve müşteriye dönük konumlar için işe almaya devam ediyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar