• YARIM ALTIN
  6.312,00
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9238
  % 0,02
 • € EURO
  31,3662
  % 0,01
 • £ POUND
  36,5769
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,0515
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3160
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  1206873,134
  % 0,43
 • BIST 100
  8.074,07
  % -0,16

İCO & Token Bounty ve Pre Sale Nedir?

İCO & Token Bounty ve Pre Sale Nedir?

İCO & Token Bounty ve Pre Sale Nedir?

Bilenlerin peşinden koştuğu, ilk defa duyanları merak ettiği bu konuda biraz açıklama getirelim.

Kripto para piyasaları, her an yeni projelerin lansmanı ve tanıtımı ile yeni kullanıcılarını ve yatırımcılarını kendine çekmeye çalışan ekiplerden oluşmaktadır. Bu ekipler, kendi teknoloji alt yapıları ile yeni kripto paralar piyasaya sürmektedir. Çoğu, kendi teknolojilerinin diğer teknolojilere nazaran ne gibi avantajlar sunduğu konusunda, ekip olarak çalışmalarını anlattıkları, gelişmeleri sundukları, proje detaylarını paylaştıkları web siteleri ve sosyal medya hesapları ile sürekli yatırımcılar ile etkileşim içerisindedirler.

Tabi bu kadar bol alternatifin olduğu bu teknoloji pazarında, kendi projelerini gerçekten ön plana çıkarmaları için bazı fedakârlıklarda da bulunmaları gerekiyor. İşte bu aşamada, Bounty denilen bir nevi ödül programları devreye girer.

Bounty Programları

Projeler görücüye çıktığında, ekip projede ön görülen kripto para stoğunun bir bölümünü, bazı görevler sonrasında üye ve proje takipçilerine ücretsiz olarak dağıtırlar. Bu dağıtım, Affilate sistemi de denen, referans bazlı kazanç sistemleri mantığıyla çalışır. Sisteme üye olduktan sonra, sizlere sunulan özel bir bağlantı ile sisteme yeni üyeler ve muhtemel müşteriler kazandırmanız istenir. Bunun karşılığında, bir miktar projenin kripto parası kazanabilirsiniz.

Genel olarak; referans üyelerden, projenin sosyal medya sayfalarına abonelik, üyelik, video izleme, kimi zaman basit soru-cevaplar ile size kazanç sağlanır.

Birçok Bounty programı, kripto para yatırımcıları ve ekipleri tarafından sıklıkla kullanılan Telegram üzerinden iletişim, lansmanı ve bazı özel botlar ile işlemlerine devam ederler.

ico token sale


Pre-Sale

Projeler, tanıtımları başta olmak üzere projenin sağlıklı işleyişi ve yatırımcılara daha elle tutulur kanıtlar sunmak için bir bütçeye, daha doğrusu sermayeye ihtiyaç duyarlar. Şayet başlangıçlarda iyi bir yatırımcı desteği yok ise, Pre-Sale yönetimi ile proje bunu kendi promosyon ve kampanyalı ön satışları ile fonlama gereği duyar. Bu fonlama ihtiyacı, genel olarak yakın zamanda kripto para piyasalarında, borsalarında işlem görecek olan kripto para biriminin, “ avantaj “ denebilecek küçük ücretler karşılığı satışıyla sağlanır. Örneğin; 1 adet fiyatı 0,04$’dan Pre-Sale’e çıkmış bir para birimi, borsaya girecek olursa, daha yüksek bir fiyat ile gireceği düşünülür. Bu alt fiyat ile daha ucuz kabul edilerek ön satışları gerçekleşir. Aslında, bir nebze işlem görmeye başladığında değeri hakkında da bize bir fikir verir.

Bu Pre-Sale fiyatı üzerinden, örneğin 100 $ kadarlık alış yapıldığında, ekstra olarak da bir hediye sunulabilir. 100 $ ‘lık alışınız, size 2500 kadar o kripto paradan kazandırır. Borsaya ilk giriş fiyatı, 0,08 $ olduğunu varsayarsak, ilk yatırımınıza %100 bir kazanç sağlamış olursunuz.

Küçük bir not :

İco, daha çok kendi teknolojisi olan ve mining ( kazım ) işlemi yapılan para birimlerinin adıdır. Genellikle ETH teknolojisi üzerinden projelerini geliştirirler ve tüm kullanıcıları tarafından mining yapılabilir.

Token, daha ufak para birimleridir. Esası; referans – harca kazan , görev sonrası kazanç mantığı ile elde edilebilir. Mining imkanı büyük bir çoğunluğunda yoktur.

YORUMLAR YAZ