Parapiyasasi.net
İcralık Satışta Olan Evi İcradan Geri Almak
Yazar: -06 Şubat 2019
49

Kredi çekebilmek bankaların insanlara sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesidir. Bu krediler sayesinde çok rahat bir şekilde ev sahibi olunabilir. Tabi aynı zamanda ödemelerin yapılan plana uygun olarak ilerlemesi gerekmektedir. Aksi bir durumda ise işler tam tersine dönebilir. Kredi başvurularında sözleşme imzalandıktan sonra ödeme planı oluşturulur. Kredi alan kişi ise ödeme planına sadık kalmak zorundadır. Eğer ödeme planında aksaklık ve hatta ödememe durumu ortaya çıkarsa banka da sözleşmeden doğan hakkı nedeni ile hukuki yollara başvurmaktan kaçınmaz. Ayrıca konut kredisinde evin tapusu banka tarafından ipoteklidir. Çünkü banka vermiş olduğu krediyi garanti altına almak ister. Kredi ödenmediği durumda ise banka icra takibi başlatır ve ipotek altında bulunan evin elden çıkmasını sağlar.

İpotekli Evin İcralık Olma Durumu

Konut kredilerinde bankaların vermiş olduğu kredi tutarı fazla olduğu için verilen bu krediyi garanti altına almak isterler. Bunun karşılığında ise belirli sözleşmeler yaparlar. Zaten bu sözleşmeler yapılmadan ve imzalar atılmadan kredi başvurusu tamamen onaylanmamış olur. Burada bankanın krediyi güvence altına alırken yapmış olduğu en önemli hamle kredi borcu bitene kadar evin ipotekli durumda olmasıdır. Böylelikle herhangi bir ödenmeme durumunda banka ipotek dahilinde evin satışına sebep olur. Bu duruma ise giden sebep kredi borcunun ödeme planına uygun olmamasıdır.

İcralık Satışta Olan Evin İcradan Alınması

İcra aşamasında bulunan evlerin her ihtimalde satışa çıkması durumu meydana gelir. Bundan dolayı da borcun en kısa sürede kapatılması gerekir. İcra aşamasında olan evler için de, bankaya başvurulması gerekir. Sonrasında ise belirlenen borçların en iyi şekilde ödenmesi ve kapatılması gerekir. Bankalar gerekli ödemelerin sonrasında ise borçların tamamını silecek ve haciz işlemlerinin son bulması için gerekli prosedürleri icra dairelerinde başlatır. Yetkili makamların ilgili icralık durumlarını kaldırmasından sonra, henüz satılmamış olan evler ise icralık durumdan kurtulacaktır. İşlemler esnasında yapılmış olan bütün masraflar ise kişilerden rücu edilmektedir. Bu yüzden ihaleye katılmak için güvenilir ve bilinir kişilerden yardım almak da mantıklı bir seçenek olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar