Parapiyasasi.net
İGSAŞ, Samsun ve Hatay’a iki yeni gübre fabrikası kuruyor
Yazar: -25 Mayıs 2023
6

İGSAŞ’ın Samsun’da inşası devam eden yıllık 200 bin ton üretim kapasiteli organominarel kompoze gübre fabrikasının bu yılın son çeyreğinde üretime geçmesi beklenirken, Hatay’daki yıllık 250 bin ton kapasiteli kompoze gübre fabrika yatırımının ise 2024 sonunda devreye alınması hedefleniyor.

Hatay yatırımı, zelzele bölgesine canlılık getirecek

Deprem nedeniyle büyük hasar gören bölgenin tekrar yapılandırılmasına dayanak olmak gayesiyle Hatay’a bir fabrika kurma kararı verdiklerini belirten İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Hatay’da hayata geçireceğimiz yıllık 250 bin tonluk kompoze gübre fabrikası, bölgenin endüstrisine ve tarımına katkı sağlayacak. 60 milyon euroluk yatırımla devreye alacağımız fabrikamızın, 2024 yılının sonunda üretime geçmesini planlıyoruz. Bölgenin yaşanan zelzele felaketinden sonra cazibe merkezi ilan edilmesi yatırımcılar için bir avantajı da beraberinde getirdi”

Ünal, “Kocaeli fabrikamız Marmara ve Ege bölgelerine hizmet ederken, Samsun’daki fabrikamız Karadeniz’e, Hatay’daki tesisimiz ise Doğu Akdeniz, Güney Doğu, Doğu Anadolu havzalarına odaklanacak. Birebir vakitte da Akdeniz çanağından da ihracat yapacağız. Bugün 240 bin tonluk bir kompoze gübre kapasitesine sahip olan şirketimiz, 2 yıl sonra üç başka noktada 700- 750 bin ton kompoze gübre üretecek” diye konuştu.

Yeşil üretim ihracat gücünü artıracak

Yapılan açıklamaya nazaran, Kütahya’daki 30 megavat (MW) heyeti güce sahip güneş gücü santrali (GES) devreye almaya hazırlanan şirket, bu yatırımla karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik kıymetli bir atılım yapacak.

Ünal, “Yeşil Mutabakat ile 2021 Ocak prestijiyle hudutta karbon vergisi sistemi (CBAM) getirildi. Burada 5 tane dal seçildi ve bu dallardan biri de gübre. Şirket olarak ihracat hacimlerimizi artırmak için çok büyük amaçlarımız var. 2026 yılı ve sonrasında Avrupa’ya ihracatta sorun yaşamamak ismine karbon nötre hakikat gitmemiz gerekiyor. Bu 30 megavatlık GES projemiz bu amaca hizmet edecek” halinde konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar