Parapiyasasi.net
İhracat ikliminde 2022’den beri birinci güzelleşme işareti
Yazar: -08 Mart 2023
5

Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi’nin Şubat 2023 periyodu sonuçları açıklandı.

Ocakta 49,5 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi Şubat’ta 51,7’ye yükselerek eşik kıymet 50,0’ın üzerine çıktı ve ihracat talep şartlarında Haziran 2022’den bu yana aylık bazda birinci güzelleşmeye işaret etti. Geçen yılın son aylarında, ABD ve birçok Avrupa iktisadında yaşanan üretim daralmaları ön plana çıkmıştı. Lakin son bilgiler bu kıymetli ihracat pazarlarının gidişatında olumlu istikamette bir dönüşe işaret etti.

Endekste eşik paha olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki bedeller ise bozulmaya işaret ediyor.

ABD’de yedi ayın akabinde birinci artış

ABD’de ekonomik aktivite yedi aylık düşüş sürecinin akabinde Şubat ayında artış kaydetti. Emsal biçimde, birçok Avrupa pazarında ekonomik aktivite tekrar büyümeye geçti. Türk imalat eserlerinin en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da üretim son sekiz ayda birinci defa artış kaydetti. Birleşik Krallık’ta altı ay, Fransa’da ise dört ay süren daralma devirleri sona erdi ve her iki ülke de tekrar büyümeye geçti.

İtalya ve İspanya, Şubat ayında toparlanma eğilimini sürdürdü. Her iki iktisatta de üretim üst üste ikinci ay arttı ve büyüme ocak ayına kıyasla daha yüksek oranda gerçekleşti. Rusya’da ekonomik aktivite geçen yılın eylül ayından beri birinci defa artış kaydetti.


Orta Doğu talepteki büyümenin ana kaynağı, Çin’de toparlanma devam etti

Orta Doğu, birinci çeyrek ortasında talepteki büyümenin ana kaynağı olmaya devam etti.

Hem Birleşik Arap Emirlikleri hem de Suudi Arabistan’da büyüme sürat kazandı. Katar’da üretim tekrar büyümeye geçerken Mısır ve Lübnan’da ise daralma sürat kesti.

Çin’de salgın kısıtlamalarının gevşetilmesi ekonomik aktivitedeki toparlanmanın devam etmesini sağladı. Üretim üst üste ikinci ay artış kaydederken büyüme geçen yılın haziran ayından bu yana en yüksek süratte gerçekleşti. Şubat ayında anket kapsamında takip edilen ekonomiler içerisinde en keskin daralma, nakit problemlerinin iktisadi faaliyetleri önemli halde olumsuz etkilediği Nijerya’da yaşandı. Bu ülkede üretim, Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana en yüksek oranda geriledi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söyledi:

2023 yılının başında global ekonomik ortamın, 2022 yılının sonuna kıyasla ve beklentilere nazaran daha olumlu seyretmesi, Türk imalat ihracatçılarına takviye sağlıyor. Değerli Avrupa pazarlarının ve ABD’nin tekrar büyümeye geçmesi son anket devrinin cüret verici gelişmesi olurken Çin iktisadının yine açılması da önümüzdeki aylarda global talebin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar