Parapiyasasi.net
IMF: ABD faiz artırımlarına devam etmeli
Yazar: -26 Mayıs 2023
7

Georgieva, ABD iktisadına ait 4. husus konsültasyonu kapsamındaki kontrolün öncü bulgularının paylaşıldığı basın toplantısında, ülke iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD iktisadının dirençli olduğunu kanıtladığını belirten Georgieva, tüketici talebinin, başlangıçta tasarruflarla ve son vakitlerde harcanabilir gelirdeki artışla desteklenerek uygun formda korunduğunu söyledi.

Georgieva, ABD iktisadının bu yıl yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,2 büyümesini ve 2024’e kadar ivmesini müdafaasını beklediklerini lisana getirdi.

İşsizliğin yavaş yavaş yükselerek 2024’ün sonunda yüzde 4,5’e yaklaşacağını öngördüklerine işaret eden Georgieva, lakin iş gücü piyasasının hala hayli güçlü olduğunu vurguladı.

Georgieva, dirençli talep ve güçlü iş gücü piyasasını “iki ucu keskin bir kılıç” olarak nitelendirerek, bu durumun Amerikan ailelerine takviye olurken tıpkı vakitte enflasyonun beklenenden daha kalıcı olmasına katkıda bulunduğunu anlattı.

Enflasyonun Fed’in maksadının üzerinde kalması bekleniyor

Çekirdek enflasyonun, bu yılın sonuna gerçek yavaş yavaş düşerek yaklaşık yüzde 4’e gerilemesini beklediklerini belirten Georgieva, enflasyonun 2024 yılı boyunca Fed’in orta vadeli gayesinin üzerinde kalacağını öngördüklerini aktardı.

Georgieva, “Enflasyonu kesin bir halde yüzde 2 gayesine geri getirmek, uzun periyodik sıkı bir para siyaseti gerektirecektir.” dedi.

Faiz oranlarının, 2024’ün sonlarına kadar yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 ortasında kalacağını öngördüklerini belirten Georgieva, “Faiz oranlarının daha uzun mühlet biraz daha yüksek olması gerekecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Georgieva, iktisat ve enflasyon dinamikleri konusunda hala yüksek bir belirsizlik olduğuna işaret ederek, Fed’in dikkatli biçimde bağlantı kurmasının kıymetini vurguladı.

“Kamu borcunun azaltılması için daha fazlasının yapılması gerektiği” vurgusu

IMF Lideri Georgieva, ayrıyeten ABD’nin kamu borcunu azaltmak için de daha fazlasının yapılması gerektiğini söz etti.

Açık ticaret siyasetlerinin sürdürülmesinin, ABD iktisadının büyümesine kıymetli ölçüde katkıda bulunduğunu belirten Georgieva, son birkaç yılda tedarik zincirlerinin dayanıklılığına ait global tasaların arttığını, bu bağlamda Enflasyonu Düşürme Yasası ve CHIPS Yasası üzere son devirde yürürlüğe giren kanunların ABD’de yahut Kuzey Amerika’da üretilen mal ve hizmetleri desteklemeye yönelik kararları içerdiğini anımsattı.

Georgieva, bu durumun global tedarik zincirinde ayrışmayı ve ticaret ortaklarının misilleme aksiyonlarını tetikleme riski yarattığını belirterek, bunun nihayetinde ABD’nin ekonomik büyümesi, verimliliği ve istihdamı için berbat olmasından tasa duyulduğunu lisana getirdi.

Borç limitinde “mümkün olan en kısa müddette çözüme” ulaşma çağrısı

ABD’deki borç limiti açmazına ait soruları da yanıtlayan Georgieva, “Mümkün olan en kısa müddette bir tahlil görmeyi istiyoruz.” dedi.

Georgieva, borç limiti konusunda güzel bir sonuca varmanın ABD ve dünya iktisadı için “çok önemli” olduğunu vurguladı.

IMF’nin ABD iktisadına ait 4. husus konsültasyonu kapsamındaki kontrolün öncü bulgularının paylaşıldığı açıklamada da borç limiti üzerindeki tansiyonun, halihazırda gözle görülür tansiyonların olduğu bir periyotta hem ABD hem de global iktisat için daha fazla sistemik risk yaratabileceği ikazında bulunuldu.

Açıklamada, aşağı taraflı risklerin şiddetlenmesinin önlenmesi için borç limitinin Kongre tarafından derhal artırılması yahut askıya alınması, 2024 mali yılı bütçesi üzerindeki müzakerelerin önemli biçimde başlamasına müsaade verilmesi gerektiği vurgulandı.

Daha evvel de yaşanan bu açmaza, kurumsal değişiklikler yoluyla daha kalıcı bir tahlil bulunması gerektiği kaydedildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar