Parapiyasasi.net
IMF, faiz indirimleri için 2025’i işaret etti
Yazar: -24 Mayıs 2023
6

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Katar İktisat Forumu sırasında yaptığı açıklamada, merkez bankalarının salgın ve Rusya-Ukrayna savaşı mühletince attığı adımları kıymetlendirdi.

Merkez bankalarının koordineli bir biçimde kararlı olarak hareket ettiğinin altını çizen Georgieva, bu sayede süratle yükselen manşet enflasyonda düşüş görüldüğünü söyledi.

Georgieva, manşet enflasyonun tersine çekirdek enflasyonda, inatçı besin fiyatları sebebiyle, gerçek bir düşüşten kelam edilemeyeceğini belirterek, “Merkez Bankaları rotasında kalmalı zira faiz oranlarında erken geri adım atarlarsa enflasyon daha uzun müddet boyunca büyüme için bir sorun haline gelebilir” sözünü kullandı.

Merkez bankalarının bu sebeplerle faiz artırım siyasetlerine devam edeceğini söz eden Georgieva muhtemel faiz indirimleri için “2025’in başlarından evvel bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

İki yıllık kuvvetli salgın süreci ve gerisinden patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı global iktisatta başta enflasyon üzere önemli meselelere yol açarken merkez bankaları bu meselelere karşı sert ve süratli adımlar attı.

Fed Ocak 2022’de yüzde 0,25 olan siyaset faizini bu süreçte yüzde 5,25’e, ve AB Merkez Bankası Haziran 2022’de eksi 0,5 olan faizi 3,25’e kadar yükseltti.

İngiltere Merkez Bankası da bu süreçte 10’un üzerinde faiz artırımına gitti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar