Parapiyasasi.net
IMF’den temerrüt uyarısı: Önemli yansımaları olur
Yazar: -11 Mayıs 2023
5

Kozack, düzenlediği basın toplantısında, global iktisattaki gelişmelere ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD’deki borç limiti krizine ait soruları yanıtlayan Kozack, bu tartışmaların global iktisat için çok güç bir devirde gerçekleştiğini söyledi.

Kozack, “ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda bunun yalnızca ABD için değil, global iktisat için de çok önemli yansımaları olacağını kıymetlendiriyoruz.” dedi.

Sözcü Kozack, bahsin mümkün olan en kısa müddette çözülmesi ve bir ortaya gelinerek hemen bir fikir birliğine varılması için taraflara davet yaptı.

Söz konusu krizin hem ABD iktisadı hem de global iktisat üzerindeki önemli yansımalarından telaş duyduklarını tabir eden Kozack, ABD’nin mümkün bir temerrüde düşmesinin sonuçlarından birinin daha yüksek faiz oranları ve daha geniş kapsamda istikrarsızlık olduğunu vurguladı.

“Yüksek faiz ortamında siyaset yapıcıların tetikte olması çok önemli”

Julie Kozack, ABD’de bölgesel bankalara ait tasalara değinirken, ABD’de birtakım bankalarda açıkça kimi kırılganlıklar görüldüğünü söyledi.

Kozack, düşük faizli bir devirden yüksek faizli bir periyoda geçişin bu durumda tesirli olduğuna işaret ederek, “Bu geçiş epey süratli gerçekleştiğinden birtakım bankalarda, bilhassa ABD’de, kimi kırılganlıkları ortaya çıkardı.” dedi.

ABD’de yetkililerin bankacılık kesimindeki kırılganlıkları gidermek için süratli adımlar attığını ve atılan kararlı adımları memnuniyetle karşıladıklarını tabir eden Kozack, “Ancak bu yeni yüksek faiz ortamında daha bâtın kırılganlıklar ortaya çıkabileceğinden siyaset yapıcıların tetikte olması çok değerli.” diye konuştu.

Tahıl Teşebbüsü’nün önemi

Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün başarısız olma mümkünlüğünün global iktisada ve besin güvenliğine tesirlerine ait soru üzerine Kozack, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün global iktisat için ehemmiyetini vurguladı.

Birçok ülkenin besin güvensizliği problemleriyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Kozack, besin güvensizliğini azaltmaya yardımcı olmak için alınabilecek tüm tedbirlerin alınmasının çok değerli olduğunu kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar