Parapiyasasi.net
IMF’ye nazaran İngiltere resesyona girmeyecek
Yazar: -23 Mayıs 2023
3

Uluslararası Para Fonu IMF, İngiltere’nin 2023’te resesyona girmekten kaçınmasını ve müspet büyümeyi sürdürmesini beklediğini söyledi.

Geçtiğimiz ay İngiltere iktisadının 2023 yılında yüzde 0,3 daralacağını iddia eden IMF, bu beklentisini yüzde 0,4 büyüme olarak değiştirdi. IMF, İngiltere GSYİH’sının 2024’te muhtemelen yüzde 1 ve akabinde hem 2025 hem de 2026’da yüzde 2 büyüyeceğini iddia ediyor.

IMF’den yapılan açıklamada, düşen güç fiyatları hasebiyle esnek talebin, “bastırılmış” olsa da olumlu görünümü teşvik ettiği belirtildi.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, enflasyonla uğraş ve İngiltere’nin büyüme beklentilerini güzelleştirme konusunda “işin şimdi bitmediğini” söyledi. Yüksek enflasyon ve yüksek güç maliyetlerinin İngiltere ve milletlerarası seviyede zorluklar olduğunun altını çizdi.

IMF raporunda, Credit Suisse’in son çöküşü ve ABD’de yaşanan çalkantı ima edilerek İngiltere’nin son global bankacılık gerilimlerini yeterli atlattığı belirtildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar