Parapiyasasi.net
İMSAD: Taraf bulmakta zorlanabileceğimiz bir süreçteyiz
Yazar: -05 Mayıs 2023
8

Türkiye yurt içinden ve yurt dışından gelecek yüksek talebi karşılayacak kapasitede

Türkiye İMSAD, Dünya ve Türkiye iktisadının değerlendirildiği toplantıda bölüm paydaşlarıyla bir ortaya geldi. “Sektörel İktisat Gündemi” başlığıyla düzenlenen aktiflikte öngörülerini aktaran Türkiye İMSAD İktisat Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, Avrupa ve ABD’deki inşaat dalında küçülme beklentisi olduğunu söyledi ve Türkiye’deki inşaat materyalleri ihracatının büyük bir kısmının bu bölgeleri kapsadığına dikkat çekti.

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği) tarafından birinci sefer düzenlenen “Sektörel İktisat Gündemi” toplantısı, Demirdöküm ve GF Hakan Plastik’in katkılarıyla online olarak gerçekleştirildi.

“Önümüzdeki devri bilinmeyen hale getiren pek çok sebep var”

Etkinlikte açılış konuşmasına “Önümüzde çok büyük belirsizlikler içeren, hem ülkemizde hem de yurtdışından gelen tesirlerle tarafımızı bulmakta zorlanabileceğimiz, iddia gücümüzün zorlandığı, geçmişe bakarak projeksiyon yapma imkanımızın daraldığı bir süreçteyiz” diyerek başlayan Türkiye İMSAD İdare Şurası Lideri Tayfun Küçükoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

“Önümüzdeki periyodu belgisiz hale getiren pek çok sebep var. Bu sebeplerden Dünya iktisadının nasıl değişeceği, siyasetlerinin nerelere evrileceği üzere faktörleri evvelden iddia etmemiz gerekiyor. Başka yandan da ülkemizdeki iktisat siyasetlerinin ve seçim tesirinin, önümüzdeki periyotta iktisadımızı ve dalımızı nasıl etkileyeceği de son derece kıymetli. Tüm bu faktörleri evvelden varsayım edebilirsek ve hazırlıklarımızı bu doğrultuda yaparsak hem bölümümüz hem de ekonomimiz ismine daha büyük katkı sağlayacağımıza inancımız tam.”

Rekor ihracat

İnşaat materyalleri endüstrisinin toplam üretimi ve istihdamdaki hissesinden ötürü ülkemiz için stratejik kıymet taşıdığına dikkat çeken Tayfun Küçükoğlu, “Sektörümüz, inşaat sanayisinin sanayi tarafını temsil ediyor ve ülkemizin dış ticaretine, istihdam ve büyümesine olan katkısıyla müteahhitlik, mimarlık, gayrimenkul ve teknik müşavirlik dallarından ayrışıyor. Bu kapsamda 2022 yılında 33,74 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracat sayılarına baktığımızda, tüm vakitlerin ihracat rekorunu kırdığımızı görüyoruz. Bilhassa yılın ikinci yarısında yaşanan resesyon tasaları ve pazarlardaki yavaşlamalar yıllık ihracatın 35 milyar doların üzerine çıkmasına mani oldu. Lakin buna karşın 12 ayın tamamına bakıldığında bölümümüz ismine Türkiye İMSAD Dış Ticaret Endeksi’nin ölçülmeye başlandığı 2013 Ağustos ayından bu yana ihracat rekoru kırıldı. Türk inşaat gereci endüstrisi kapasite bakımından gerek yurt içi gerek yurt dışı yüksek talebi karşılayacak güce ve inovatif anlayışa sahip. Bu nedenle önümüzdeki devirde kesimimizin çok daha âlâ noktalara geleceğinin bilhassa altını çizmek isterim” dedi.

“ABD ve Avrupa’daki inşaat dalında küçülme öngörülüyor”

Toplantıda dünya iktisadına dair öngörülerini aktaran Türkiye İMSAD İktisat Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel ise “2023 yılına girdiğimizde dünya iktisadında yüksek enflasyon, sıkı para siyasetleri, yüksek ömür maliyeti ve finansal istikrarsızlık üzere hususlarla çaba ön plana çıktı. Bu kapsamda yılın birinci 5 ayının sonunda, global çapta uygulanan sıkı para siyasetlerinin sonuç verdiğini, güç krizinin çözüldüğünü ve enflasyonun düşme eğilimine girdiğini gördük. Fakat, bu olumlu gelişmelere karşın 2023’ün tamamında dünya genelinde ortalamanın altında bir ekonomik büyüme öngörülüyor. Bilhassa ABD ve Avrupa’da inşaat dalının küçülmesi bekleniyor. Bu durumun yaşanmasında, konut kredi faizlerindeki artış ile konut yapı ruhsatı sayısının azalmasının tesirlerini görüyoruz. Türkiye’deki inşaat materyalleri ihracatının büyük bir kısmını kapsayan bu bölgelerdeki küçülme beklentisi, kesimimizin ihracatı açısından olumsuz bir durum yaratıyor” diye konuştu.

“Türkiye’nin ekonomik büyümesi yüzde 4 seviyesinde”

Türkiye iktisadının geldiği noktaya dair tahlillerini de aktaran Dr. Can Fuat Gürlesel, “Makroekonomik göstergeler, ülkemizde denetimli para/kur siyasetlerinin uygulandığını gösteriyor. Bunun sonucunda da Türkiye’deki dış ticaret açığı 120 milyar dolara, cari açık ise 55 milyar dolara yükseldi. Lakin kelam konusu olumsuz tabloya karşın ekonomik büyüme yüzde 4 düzeyinde seyrediyor” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar