Parapiyasasi.net
İngiliz Standard Chartered bankasından dolar/TL kestirimi
Yazar: -17 Şubat 2023
7

İngiltere’nin önde gelen bankalarından Standard Chartered, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde, seçimler ve iktisada ait senaryolar içeren bir rapor yayımladı.

Bankanın ekonomistlerinden Geoff Kendrick ve Farooq Pasha’nın imzasını taşıyan rapor, “Türkiye’nin meçhul seçimi” başlığını taşıyor. Raporda, muhtemel seçim senaryoları üzerine dolar/TL varsayımları de yer alıyor.

Dolar/TL tahmini

Raporda; Türkiye’de seçimin sonucunda dolar/TL’nin ortodoks siyasetlerden dönüş yaşanması halinde 20, mevcut siyasetlerin devamı halinde ise 36 düzeyine çıkabileceğini öngördü. Ekonomistler dolar/TL’nin 2023 yılsonuna hakikat 20 düzeyinde olmasını bekliyor.

“2022’de ortalaması yüzde 72 olan enflasyonun, 2023 ortalamasının yüzde 50 olacağını varsayım ediyoruz. Buna bağlı olarak hayat maliyeti krizi büyüme üzerinde baskı kuruyor; GSYH büyümesinin 2022’deki yüzde 4,5 düzeyinden 2023’te yüzde 3’e gerileyeceğini öngörüyoruz” tabirlerine yer verilen raporda, “para siyaseti ultra gevşek olmaya devam ediyor, gerçek getiri de -yüzde 50 civarında. Seçim sonrasında mevcut idarenin devamı büyüme istikametli siyasetlerin devamı manasına gelebilir” denildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar