Parapiyasasi.net
İngiltere Maliye Bakanı’ndan resesyon açıklaması
Yazar: -15 Mart 2023
9

Bakan Hunt, İngiliz hükümetinin “Bahar Dönemi” bütçesine ait olarak parlamentoda yaptığı konuşmada, hükümetinin hane halkının faturalarının azaltılması için güç şirketleri yoluyla yapılan devlet dayanağının devam ettirileceğini belirterek gelecek üç ay boyunca hane halkının güç faturalarının yıllık 2 bin 500 sterlin düzeyinde tutulacağını kaydetti.

Bakan Hunt, konuşmasında Bütçe Sorumluluk Ofisi’nin (OBR) iddialarına nazaran iktisadın bu yıl sonunda yüzde 0,2 daralabileceğini ancak buna karşın iktisadın iki çeyrek peşpeşe daralmayacağını, böylelikle ülke iktisadının teknik resesyona girmeyeceğini belirtti

Son aylarda yüksek enflasyonun iktisattaki problemlerin temelini oluşturduğunu belirten Hunt, OBR’nin varsayımlarına nazaran enflasyonun 2023 sonunda yüzde 10,7’den 2,9’a düşürüleceğini kaydetti.

Bakan Hunt, ülkede intiharların azaltılması için faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına gelecek iki yıl için 10 milyon sterlin, öbür tüm sivil toplum kuruluşlarına ise 100 milyon sterlin kaynak tesis edileceğini söyledi.

Hunt, İngiliz hükümetinin enflasyonun düşürülmesinin akabinde ikinci en büyük önceliğinin kamu borcunun azaltılması olduğunu belirterek, hükümetin toplam kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının gelecek yıl yüzde 92,4’e düşürülmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt, yakıt vergisinin ise gelecek 12 ay boyunca sabit tutulacağını belirterek, pubların da daha az vergi ödeyeceğini söyledi.

İngiltere’nin gelecek 5 yıl için savunma bütçesinin 11 milyar sterlin artırıldığını hatırlatan Bakan Hunt, böylelikle ülkenin savunma bütçesinin toplam GSYH içerisindeki hissesinin 2025 yılında yüzde 2,25’e ulaşacağını kaydetti.

Bakan Hunt, bu oranın en kısa vakitte yüzde 2,5’a çıkarılmasını hedeflediklerini belirtti.

Bakan Hunt, yılda 250 bin sterlinin üzerinde geliri olan şirketlerin Nisan ayından itibaren yüzde 19 yerine 25 düzeyinde kurumlar vergisi ödeyeceğini söyledi.

Bakan, ülkedeki şirketlerin yaklaşık yüzde 10’unun yüzde 25 bandında kurumlar vergisi ödemesinin kestirim edildiğine dikkati çekti.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt konuşmasında, nükleer güç yatırımlarının yenilenebilir güç yatırımları üzere “çevresel olarak sürdürülebilir” yatırımlar olarak tanımlanacağını, bu halde nükleer güç alanında da yatırımcıların kamu teşviklerinden faydalanabileceğinin altını çizdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar