Parapiyasasi.net
İngiltere Merkez Bankası siyaset faizini yükseltti
Yazar: -23 Mart 2023
8

İngiltere Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, siyaset faizinin 25 baz puan artırılarak yüzde 4’ten yüzde 4,25 düzeyine yükseltildiği bildirildi.

Söz konusu faiz artışı son 14 yılın en yüksek düzeyi olarak kayıtlara geçti.

Bankanın açıklamasında enflasyonun yüzde 2 maksat düzeyine düşürülebilmesi gayesiyle para siyaseti faizinin artırılması tarafında adım attığına vurgu yapıldı.

Bankanın PPK tutanaklarında ise faiz artırım kararının şuranın yedi üyesinin dayanağı ile alındığı, iki üyenin ise siyaset faizinin sabit tutulması istikametinde oy kullandığı bildirildi.

Tutanaklarda bankanın global büyüme beklentisinin bir evvelki heyet toplantısında iddia edildiğinden daha güçlü olmasının öngörüldüğü, gelişmiş iktisatların birçoklarında ise çekirdek enflasyon datalarının yüksek seyrettiği kaydedildi.

Bankanın tutanaklarında finansal piyasalarda ABD’de Silikon Vadisi Bankası’nın iflas etmesi, UBS’in Credit Suisse’i satın alması üzere büyük ve oynaklık yaratan kimi gelişmelerin yaşandığı, bunlara karşın devlet tahvil getirilerinin ve varlık risk fiyatlarının büyük oranda değişmediği kaydedildi.

Bankanın tutanaklarında, “İngiltere’nin bankacılık sistemi sağlam sermaye ve güçlü likidite konumunu koruma ediyor. (Bankacılık sistemi) daha yüksek faiz oranları devri de dahil çok çeşitli ekonomik senaryolarda ekonomiyi desteklemeye devam edebilmek için âlâ bir pozisyondadır.” sözleri kullanıldı.

Tutanaklarda İngiltere bankacılık sisteminin dirençli olduğu, bankanın piyasalardaki gelişmeleri ve hane halkının ve işletmelerin maruz kaldığı kredi şartlarını yakından izlemeye devam edeceği belirtildi.

Bankanın tutanaklarında, İngiliz iktisadının bu yılın ikinci çeyreği için bir evvelki PPK toplantısında daralma tarafında yapılan iddianın yüzde 0,4 olarak güncellendiği kaydedildi.

İngiltere’de enflasyonun bu yılın şubat ayında yüzde 10,4’e yükselerek konseyin bir evvelki toplantısındaki varsayımın 0,6 puan üzerinde gerçekleştiği belirtilerek, bankanın hala enflasyonun 2023 yılının ikinci çeyreğinde dikkate bedel biçimde gerilemeye devam etmesinin beklendiği bildirildi.

İngiliz iktisadının büyük ölçekli ve üst üste binen şoklar dizisine maruz kaldığının bildirildiği tutanaklarda, para siyasetinin orta vadede sürdürülebilir bir halde yüzde 2 maksadına dönülmesini sağlayacağı kaydedildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar