• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7493
  % 0,30
 • € EURO
  29,5804
  % 0,46
 • £ POUND
  34,1823
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,8001
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,2761
  % -2,56
 • BITCOIN/TL
  744163,324
  % -1,04
 • BIST 100
  8.330,64
  % -1,33

İngiltere’de yüz binlerce çalışan greve gitti

İngiltere’de yüz binlerce çalışan greve gitti

Artan hayat pahalılığı ve enflasyon nedeniyle maaşlarının yıllar içinde eridiğini savunan farklı bölümlerden 400 binden fazla çalışan, hükümetin “Bahar Dönemi” bütçesini açıkladığı gün toplu greve gitti ve yürüyüş düzenledi.

Ellerinde “Öğretmenler daha güzel bir maaşı hak ediyor”, “Çok çalıştık, çok yorulduk, çok az maaş aldık” ve “Yetti artık” yazılı pankartlarla başşehir Londra’daki Hyde Park’tan ünlü Trafalgar Meydanı’na yürüyen göstericiler, “adil ve makul maaş artışı” davetinde bulundu.

Daha sonra şova katılan sendika temsilcileri ve ana muhalefetteki Emekçi Partisi milletvekilleri, meydanda kurulan platformda konuşmalar yaptı.

Ülke çapında yüz binlerce çalışanın katıldığı iş bırakma aksiyonu, grev dalgasının başladığı geçen yıldan bu yana düzenlenen en büyük endüstriyel hareketlerden biri olarak kayıtlara geçti.

“Öğretmenler okul tuvaletlerindeki tuvalet kağıdı ve sabunu kendileri almamalı”

Pratisyen tabiplerin bağlı olduğu İngiliz Tabipler Birliği (BMA) Lider Yardımcısı Emma Runswick, burada yaptığı konuşmada, ülke çapında 70 bin pratisyen tabibin grevde olduğunu ve saatlik 14 sterline (yaklaşık 320 lira) çalıştığını kaydetti.

Doktorların öbür ülkelerde daha güzel koşullarda ve maaşlarla çalışmak için işten ayrıldığını söyleyen Runswick, “Hükümet bizi bölmeye çalışıyor ancak biz hiç olmadığı kadar birlik olduk. Pratisyen doktorların yüzde 70’ini temsil ediyoruz. Bize militan diyorlar, bencil diyorlar lakin biz daha düzgününü hak ediyoruz. Birlikte olalım, birlikte grev yapalım ve birlikte kazanalım” diye konuştu.

Ulusal Eğitim Sendikasından (NEU) Annie Morgan da “Öğretmenler, sınıflarının yazıcısını kendileri almamalı, teneffüslerde gerilimden tuvaletlerde ağlamamalı, okul tuvaletlerindeki tuvalet kağıtları ve sabunları kendileri almamalı.” dedi.

Morgan, öğretmenlerin daha güzel kaideleri hak ettiğini lisana getirerek, “Bugün eğitimi sekteye uğratmıyoruz, öğrencilerimize adalet için ayağa kalkmayı öğretiyoruz” diye konuştu.

“Geçim kasvetinin sebebi göçmenler değil”

İngiltere ve Galler’deki 48 sendika ile 5,5 milyon personelin çatı kuruluşu Personel Sendikaları Kongresi Genel Sekreteri Paul Nowak da 500 bini aşkın personelin bugün grevde olduğunu belirterek, “Okullar ödenek ve işçi kasveti yaşıyor. Bugün (Bahar devri bütçesini açıklayan Maliye Bakanı) Jeremy Hunt kamu dalı için hiçbir şey söylemedi, okullar için hiçbir şey söylemedi, ödemeler için hiçbir şey söylemedi” dedi.

Nowak, çalışanların daha âlâ kurallar için İngiltere’yi terk ettiğini kaydederek, “Bugün hükümet o ofislerde oturmayı hak etmiyor” sözünü kullandı.

İşçi Partisi Milletvekili Zarah Sultana da İngiltere’deki Amazon şirketi çalışanlarının firma tarihinde birinci sefer greve gittiğini aktararak, “Yaşadığımız bir geçim sorunu değil zira yeteri ölçüde zenginlik var. Yalnızca muhteşem zenginler için kâfi zenginlik yok. Hükümet bununla uğraşmak yerine en hassas kümeleri gaye alıyor. Geçim badiresinin sebebi göçmenler değil, okulları bu hale getirenler göçmenler değil” diye konuştu.

Doktorların grevi sürüyor

İngiltere’de on binlerce pratisyen tabibin, maaş artışı ve çalışma şartlarında yaşanan uyuşmazlık nedeniyle 13 Mart’ta başlattığı 3 günlük grev bugün sona erecek. Lakin, İngiltere Sıhhat Bakanı Steve Barclay ile İngiliz Tabipler Birliği (BMA) ortasında süregelen maaş artışı görüşmelerinde şimdi uzlaşı sağlanamadı.

Ülkede UCU sendikasına bağlı 150 üniversitedeki 70 bin çalışan da maaş artışı uyuşmazlığı nedeniyle 2 günlük grev başlattı.

BBC çalışanları da greve gitti

İngiltere’de bin BBC lokal radyo çalışanı, program kesintileri nedeniyle 24 saatlik greve gitti.

BBC, grev nedeniyle bugün BBC One kanalındaki mahallî haber yayınlarını iptal etmek zorunda kaldı.

YORUMLAR YAZ