Parapiyasasi.net
İngiltere’nin iki ülke ile hür ticaret mutabakatı devreye giriyor
Yazar: -04 Mayıs 2023
4

İngiliz hükümetinin açıklamasına nazaran, özgür ticaret mutabakatlarının Avustralya ile ikili ticareti uzun vadede yüzde 53, Yeni Zelanda ile yüzde 59 artırması bekleniyor.

Her iki ticaret mutabakatının da İngiltere’nin tüm mal ihracatı üzerindeki gümrük vergisinin kaldırılarak üreticilerin daha rekabetçi ihracat yapabilmesini, dijital ticaret bürokrasisinin kolaylaştırılmasını ve İngiliz profesyonellerinin kelam konusu ülkelerde yaşama ve çalışmasını kolaylaştıracağı öngörülüyor.

Söz konusu mutabakatlar her üç ülkede de 31 Mayıs 2023 tarihinden itibaren devreye girecek.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kral 3. Charles’ın taç giyme merasimi için ülkeye gelen Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins ile yarın görüşecek.

Sunak, mevzuya ait değerlendirmesinde, Brexit sonrası sıfırdan oluşturdukları birinci ticaret mutabakatlarının İngiltere’nin en yakın müttefikleri Avustralya ve Yeni Zelanda ile olmasından memnunluk duyduğunu belirterek, “Bu dönüm noktası mutabakatlar, ekonomik büyümeyi sürdürme, inovasyon ve düzgün fiyatlı iş imkanları sağlamaya yönelik önceliklerimin gerçekleşmesine katkı sağlayacak” tabirini kullandı.

11 Mart’ta da CPTPP sonuçlanmıştı

İngiltere’nin Milletlerarası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch ise İngiltere’nin bu muahedeleri yapmak için bağımsız bir ticaret ülkesi statüsünü kullandığını lisana getirerek, mutabakatların devreye girmesi için sonuncu yasal değişikliklerin yapıldığını kaydetti.

İngiliz hükümeti Mart’ta da 11 üyeli Kapsamlı ve Etaplı Trans-Pasifik İştiraki Mutabakatı’na (CPTPP) resmen iştirakine ait müzakerelerin sonuçlandığını açıklamış ve iştirakin Brexit’ten sonraki en büyük ticaret mutabakatı olduğunu bildirmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar