• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7432
  % 0,28
 • € EURO
  29,5651
  % 0,42
 • £ POUND
  34,2207
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  3,8003
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,2761
  % -2,57
 • BITCOIN/TL
  744120,325
  % -1,11
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

İnşaat demirine izleme sistemi geliyor

İnşaat demirine izleme sistemi geliyor

İnşaat demirinin üretimi yahut ithalatından inşaatta kullanım ve laboratuvar deneyleri dâhil geçen tüm etaplarda takip edilmesi için İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) kurulacak.

Mevcut inşaat demiri üreten yahut ithal edenler ile ihracatçı, toptancı, bayi, tüccar ve yapı müteahhitlerine 1 Ocak 2024 tarihinden evvel İDİS’e geçmeleri zorunluğu getirildi.

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın (GİB) Resmi Gazete’de yayımlanan İDİS uygulama genel bildirisine nazaran, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından kurulacak sistem kapsamında; üretici yahut ithalatçı tarafından inşaat demirine güvenlikli etiket yahut güvenlikli işaret uygulanması, üretim faaliyetleriyle ilgili temel dataların izlenmesi ve merkezi sisteme data aktarılması, üretici, ihracatçı, ithalatçı, toptancı, bayi, tüccar, inşaatta kullanım ve laboratuvar deneyleri dâhil teslim süreçlerinin izlenmesi ve takip edilmesi, bu bilgilerin Darphane tarafından Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve GİB’e aktarılması mecburiliği getirildi.

İDİS dışında inşaat demiri üretimi, ihracatı, ithalatı, alışı, satışı ve kullanımı yapılmayacak.

Sisteme alış-satış evraklarına ait bilgiler girecek

Uygulama kapsamında, yurt içinde inşaat demiri üretimi yapan firmalar için üretim tesislerinde ve inşaat demiri ithal eden firmalar için Darphane tarafından belirlenen yerlerde İDİS bileşenleri kurulacak ve Darphane tarafından belirlenmiş özellikleri içeren güvenlikli etiketler yahut işaretler kullanılacak.

Üretici ve ithalatçı firma dışında inşaat demiri satan yahut satın alanlar kendilerine verilecek kullanıcı ismi ve şifre ile sisteme teslim, alış ve satış dokümanlarına ait bilgilerin girişini yapacak. Güvenlikli etiket yahut işaret ünite fiyatları maliyet ögeleri dikkate alınarak Darphane tarafından belirlenecek.

16 Mart 2023 prestijiyle stoklarında güvenlikli etiket yahut güvenlikli işareti olmayan inşaat demiri bulunduranlardan, üretici ve ithalatçılar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, başkaları ise 31 Ocak 2024 tarihinden sonra bu stoklarını satışa sunmayacak.

İDİS’e kayıtlı firmalar işi bırakmaları halinde, kullanılmamış güvenlikli etiket yahut işaretleri işin bırakıldığı tarihi takip eden 7 gün içinde Darphaneye teslim edecekler.

YORUMLAR YAZ