• YARIM ALTIN
  5.823,00
  % 2,62
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7727
  % 0,14
 • € EURO
  29,2415
  % -0,22
 • £ POUND
  33,8629
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,8044
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2846
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  747284,398
  % 0,36
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

İnsanlar Altın Yatırımından Neden Vazgeçmiyor?

İnsanlar Altın Yatırımından Neden Vazgeçmiyor?

Ülkemizde altına olan güven hiçbir zaman eksilmiyor. Altın, her zaman ilgi görmeyi sürdürürken, yatırım araçları arasında en çok talep gören olmayı başarıyor. Piyasalardaki dalgalanmalar ne seviyede olursa olsun, altın belirli bir istikrarda ilerliyor. “Güvenilir Liman” arayışında yatırımcılar altının bu özelliği nedeniyle tercihlerini başka yatırımlardan yana kullanmayı düşünmüyor. Peki, insanların altın yatırımlarından vazgeçmemesini madde madde açıklayabilir miyiz?

Altın Kendi Kurallarına Göre Hareket Eder

Kuruluş, kurum ve ülkelere karşı altının herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Yükümlülük söz konusu olmadığı için finansal hareketlilik karşısında denge oluşturucu bir araçtır. Yatırımcıların portföyünde sürekli yer almasının sebebi, altının riski dengeleyen ve güven veren bir araç olmasından kaynaklanır.

Her Paraya Dönüştürülebilir, Dijital Ortamda Saklanabilir

Altın, yatırımcı ne zaman isterse anında geleneksel para birimlerine dönüştürülebilir. Türk Lirası, Euro veya Dolar’a dönüştürülebilme özelliği sayesinde alım satım işlemleri anlık olarak sağlanabilir.

Altın transfer sistemi içinde bulunan bankalarda altın transferi yapılabiliyor. Dijital cüzdanlarda bulunan altınların taşınma veya saklanma gibi bir durumu bulunmuyor. Dijital avantaj, altın yatırımcıları için önemli bir değer.

Enflasyona Karşı Yüksek Direnç

Hane halkından yatırımcılara kadar enflasyondan her insan endişe duyar. Yüksek enflasyon, yüksek faizleri beraberinde getirir. Ürün ve hizmetlerin birim fiyatlarında kaçınılmaz bir artış yaşanır. Hem üretici hem de tüketici enflasyondan olumsuz etkilenir. Yatırımların birçoğunda dengesizlikler ortaya çıkar. Ancak altın yatırımı enflasyon karşısında biraz daha stabil kalabilir. Bireysel tasarrufları altınla değerlendirmek, yatırımcıların enflasyona karşı aldığı önlemlerin başında gelecektir.

Uzun Vadeli Yatırım İmkânı

Altının değerini sürekli katlıyor olması, uzun vadeli yatırım arayışındaki yatırımcılara bir ışık tutuyor. Birikimlerini uzun bir süre tutarak değerlendirmek isteyenler altına yöneliyor. Örneğin, 10 yıl önce altın yatırımı yapmaya başlayan bir yatırımcının bugün mutlu olmaması için hiçbir sebep yok.

Al Sat, Kazan Kazan

Hisse senedi ve kripto para borsalarında al sat yöntemiyle ciddi gelirler elde eden çok sayıda yatırımcı bulunuyor. Bu durumun aynısı altın borsasında da geçerli. Altını düşük fiyattan alıp, biraz değerlendikten sonra satarak yatırımınızı şekillendirebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ