Parapiyasasi.net
Irak: Türkiye’ye petrol ihracatında teknik ayrıntılar kaldı
Yazar: -27 Nisan 2023
4

Irak, Kerkük-Ceyhan boru sınırı üzerinden gerçekleşen günlük yaklaşık yarım milyon varil ham petrol ihracatına “mümkün olan en kısa sürede” devam etmek için petrol alıcıları ve Türk hükümeti ile birlikte çalıştığını söyledi.

Hükümet sözcüsü Basim Al-Awadi Bloomberg’e yaptığı açıklamada, gecikmenin “yalnızca teknik prosedürlerden kaynaklandığını ve bunların yasal olarak tamamlanması gerektiğini” söyleyerek, “Bunun çok fazla mühlet almaması gerekir” tabirlerini kullandı.

Ankara, büyük kısmı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden olmak üzere Irak’tan Ceyhan boru çizgisine yapılan sevkiyatları bir aydan biraz daha uzun bir mühlet evvel durdurdu. Bu atak, bölgesel idarenin terminalden yapılan geçmiş ihracatlarla ilgili olarak Bağdat’a 1,5 milyar dolar borcu olduğuna dair memleketler arası bir yasal karara karşılık olarak geldi.

Yaşanan uyuşmazlık, yüz milyonlarca dolar kıymetindeki petrol sevkiyatının engellenmesine neden oldu.

Yatırımcıların global iktisadın durumuna ait tasaları Brent petrolü 80 doların altına çekmeden evvel, Nisan ayı başlarında Brent ham petrolünün varil başına 85 doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu.

Al-Awadi, petrol piyasası oyuncularıyla yapılan görüşmelerin bir kesimi olarak Somo’nun (Irak Ulusal Petrol Şirketi) Kürt ham petrolünün memleketler arası fiyatlara nazaran satılmasını sağlamak istediğini söyledi.

Irak hükümeti petrolde uygulanan indirimi azaltmak istiyor

Bu açıklama Bağdat Yönetimi’nin Bölgesel Kürt Yönetimi’nin petrolüne uzun müddettir uygulanan yüksek indirimi düşürmeye çalışacağının sinyali olarak bedellendiriliyor.

Irak, Kürt Bölgesel Yönetimi’ni dizginleme ve Ceyhan üzerinden bağımsız olarak petrol ihracatını durdurmaya zorlama emelli olarak daha geniş bir teşebbüsün modülü olarak Paris merkezli Milletlerarası Ticaret Odası’nda Türkiye’ye karşı dava açmıştı.

Bağdat ve Bölgesel Kürt İdaresi, bu ayın başlarında limandan petrol akışını yine sağlamak için tasarlanmış süreksiz bir muahede yaptı. Lakin Türkiye bu muahedeyi şimdi kabul etmedi.

Al-Awadi, “Türk hükümeti ile irtibat var. Türk yetkililer, Şubat ayında yakınlarda meydana gelen iki yıkıcı zelzelenin akabinde güvenliklerini sağlamak için petrol pompalama sınırlarını ve boru çizgilerini incelerken kısa bir mühlet talep ettiler” tabirlerini kullandı.

Türkiye daha evvel, Kuzey Irak’tan Ceyhan’a uzanan boru sınırını yine açmadan ve sevkiyatları tekrar başlatmadan evvel 1,5 milyar dolarlık muahedeyi müzakere etmek istediklerini belirtmişlerdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar