Parapiyasasi.net
İran ile S. Arabistan diplomatik alakaların kurulmasında anlaştı
Yazar: -10 Mart 2023
5

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, Tahran- Riyad ilgilerini olağanlaştırmak için 6 Mart’ta Çin’in başşehri Pekin’de Çinli yetkililerin aracılığıyla müzakerelere başlayan İran ve Suudi Arabistanlı üst seviye güvenlik yetkilileri muahedeye vardı.

Tahran ile Riyad ortasında 7 yıl sonra varılan muahede, İran, Suudi Arabistan ve Çin tarafından yapılan ortak açıklamayla duyuruldu.

Açıklamada, İran ve Suudi Arabistan’ın iki ay içerisinde diplomatik bağlantıların tekrar başlatılması ve büyükelçiliklerin ve temsilciliklerin karşılıklı olarak tekrar açılması konusunda anlaştıkları belirtildi.

İki ülke dışişleri bakanlarının da sürecin yürütülmesi ve detayların netleştirilmesi için yakın vakitte bir ortaya geleceği aktarıldı.

​İran-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da ortalarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara reaksiyon gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların akabinde Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran’daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti. Mart 2015’te başlayan Yemen’deki kriz nedeniyle aslında gergin olan iki ülke ortasındaki diplomatik münasebetler büsbütün kesilmişti.

İran ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Nisan 2021’de Bağdat’ta direkt görüşmeler yapmak üzere bir ortaya gelmiş ve Irak’ın arabuluculuğundaki görüşmeler daha sonra da devam etmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar